Jeśli Twój koń ma poważne problemy z powysiłkowymi zakwasami i uszkadzaniem mięśni, a wyniki osiągane w trakcie kilkudniowych zawodów nie są satysfakcjonujące- warto sprawdzić czy w krwi i moczu nie ma śladów mioglobiny. Konie z nawracającą wysiłkową rabdomiolizą (RER) można wspierać przez modyfikację diety.

Rabdomioloza wysyłkowa (RER) to zespół objawów chorobowych wynikających z uszkodzeń szkieletowych (poprzecznie prążkowanych) tkanek mięśniowych. Zazwyczaj jest to wywołane bardzo dużym wysiłkiem fizycznym (np. wyścigi) lub pourazowym uszkodzeniem mięśni. Niestety uwalnianie do krwi wolnej mioglobiny pochodzenia mięśniowego może przyczyniać się do poważnych schorzeń nerek, a dodatkowo w schorzeniu tym aktywowana jest kinaza kreatyninowa, a także podnosi się stężenie mleczanów.

Jak właściwie karmić konie z nawracającą wysiłkową rabdomiolizą?

Jak podkreślają naukowcy z Kentucky Equine Research Center, kluczowym dla koni zagrożonych RER jest sposób ich karmienia przed wysiłkiem. W swoim badaniu wykorzystali 5 koni pełnej krwi ze zdiagnozowaną skłonnością do RER oraz trzy zdrowie folbluty. Każdy z nich otrzymywał przez okres trzech tygodni naprzemiennie racje żywnościowe formułowane na dwa sposoby- (1) odpowiadające zapotrzebowaniu energetycznemu, ale zbilansowane tak by zawierały niski poziom węglowodanów i wyższy poziom tłuszczów, oraz (2) zbilansowane tak by przekraczały dzienne zapotrzebowanie na energie i zawierały wysoki odsetek węglowodanów.

Konie poddawane były wysiłkowi na bieżni- w dni powszednie, gdzie w poniedziałki i piątki maksymalna prędkość wynosiła 11 m/s przy nachyleniu 6 proc., we wtorki i czwartki z prędkością 9 m/s, a w środę 4,5 m/s. U każdego z koni przed i po treningu pobierane były próbki krwi i badana była aktywność kinazy oraz stężenie mleczanów.

Uzyskane wyniki wskazały, że konie ze zdiagnozowanym RER znacznie lepiej znosiły wysiłek fizyczny w momencie, gdy otrzymywały posiłki zbilansowane i zawierające niskie stężenia węglowodanów- miały one istotnie niższą aktywność kinazy, odnotowano także jej mniejsze wahnięcia w porównaniu do wysiłku podejmowanego po posiłkach bogatych w węglowodany.

Badacze podkreślili, że racje żywnościowe bogate w ziarna i przekraczające dzienne zapotrzebowanie na energię, wyraźnie zwiększały ryzyko wystąpienia epizodów rabdomiolizy u koni pełnej krwi podatnych na RER.

Share.

Leave A Reply