Nieco ponad 2400 osób podpisało się pod internetową petycją, w której domagają się przeniesienia miejsca rozgrywania tegorocznych Mistrzostw Świata w Rajdach Długodystansowych z Dubaju.

W petycji zamieszczonej na stronie internetowej Chance.org  zaapelowano do prezydenta FEI Ingmar De Vos o ponowne rozważenie miejsca rozgrywania zawodów. Zdaniem ponad 2400 osób, które sygnowało petycję, miejsce rozgrywania zawodów tej rangi nie powinny być Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których nadal nie przestrzegane są zasady dobrostanu koni.

Przeciwnicy Dubaju, jako gospodarza tej imprezy, wskazują również na stale rosnącą prędkość rozgrywanych tam rajdów, która to nie uwzględnia zdrowia koni i jest powodem rekordowo wysokiej liczby eliminacji. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały – z powodu warunków rozgrywania – zawieszone w światowej federacji.

Na poparcie swoich racji przeciwnicy rozgrywania tegorocznych MŚ w rajdach zaprezentowali nagranie finiszu zawodów jakie odbyły się 30 stycznia tego roku w Al Wathaba (poniżej). Wskazują, że na końcowych metrach i mecie widać było nie tylko dużą liczbę pojazdów towarzyszących jeźdźcom, ale również całkowity chaos wśród załóg wspierających zawodników oraz wyraźnie wycieńczone konie. Zwrócono również uwagę, że w trakcie tylko tych rozgrywek, aż pięciu zawodników zostało zdyskwalifikowanych za nadużywanie bata i „pobicie wierzchowców”.

 

Share.

2 komentarze

Leave A Reply