Odsadki i młode konie to organizmy, o których rozwój należy szczególnie dbać. Zwłaszcza, jeśli chcemy by w przyszłości były dla nas zdrowymi partnerami sportowych zmagań. Na co zwrócić uwagę karmiąc przyszłe gwiazdy czworoboków, czy parkurów?


Naukowcy z amerykańskiego Kentucky Research Center (KER) przeprowadzili szczegółową analizę, której celem było określenie związku pomiędzy odpowiedzią glikemiczną, a występowaniem osteochondrozy (OCD) u młodych koni pełnej krwi.  Dodatkowo za cel postawiono sobie ocenę, czy wykonywane badanie tzw. obciążenia glukozą może być wykorzystywane jako miernik ryzyka wystąpienia osteochondrozy. Warto podkreślić, że osteochondroza jest zaburzeniem metabolizmu i przemiany tkanki chrzęstnej, prowadzącej do śródchrzęstnego kostnienia (niekorzystnego z punktu widzenia użytkowej wartości konia) i/lub do ciągłej hipertrofii (rozrostu) chrząstki, co w następstwie może prowadzić do dalszej martwicy w obrębie  zmienionej chrząstki. Weterynarze z KER poddali analizie 218 koni pełnej krwi hodowanych w 6 najbardziej rozpoznawalnych stajniach na terenie Kentucky.

Badanie odpowiedzi glikemicznej przeprowadzano poprzez podanie koniom posiłku w postaci zbilansowanego koncentratu zawierającego węglowodany niestrukturalne w ilości 1,4 g/kg masy ciała konia. Następnie po dwóch godzinach od posiłku z pojedyńczej próbki krwi oznaczano- stężenie glukozy w osoczu krwi oraz poziom insuliny jakie organizm w wyniku posiłku wyrzucił do krwioobiegu. Dodatkowo oceniano indeks glikemiczny pasz oraz to czy przy sprzedaży młode konie (w większości roczniaki) wykazywały OCD.

Co stwierdzili badacze KER?

Okazało się, że stężenie glukozy w osoczu oraz poziom wyrzutu insuliny były zdecydowanie wyższe u roczniaków z symptomami OCD, niż u zdrowych. Dodatkowo roczniaki te były również zdecydowanie cięższe w porównaniu do średniej  badanej populacji. Co więcej naukowcy stwierdzili silną korelację pomiędzy średnim stężeniem glukozy i insuliny a częstością występowania OCD w poszczególnych gospodarstwach oraz indeksem glikemicznym pasz w nich wykorzystywanych.

Na tej podstawie warto zwrócić uwagę na konieczność karmienia młodych koni paszami o niskich indeksach glikemicznych. Zdecydowanie korzystniejsze dla młodych końskich stawów są pasze z niską zawartością melasy oraz skrobi, bogate w oleje oraz włókno.

Share.

4 komentarze

  1. dokladnie tak Magda!!! I ruch!!! a teraz jak pisze na kartce wskazowki zywienia dla nowych wlascicieli, to po miesiacu sie dowiaduje ze WET – najlepszy w regione- powiedzial ze wyslodki to pasza bez wartosci i tak nie mozna konia karmic…i : teraz nie odrobacza sie juz ivermektyna tylko equimaxem.. I jak mowie zeby zmienic weta bo ten nie wie o czym mowi w ogole… to obraza…

Leave A Reply