Najnowsze doniesienia polskich badaczy – opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „Journal od Equine Veterinary Science”- wskazują, że muzyka puszczana w stajniach może pozytywnie wpływać na stan emocjonalny naszych wierzchowców.

W badaniu wzięto pod uwagę siedemdziesiąt 3-letnich koni czystej krwi arabskiej znajdujących się w treningu wyścigowym. Konie podzielono na 40-konną grupę eksperymentalną i 30-konną grupę kontrolną, a każda z nich stała w odrębnej stajni.

W trakcie trwania eksperymentu przez kolejne trzy miesiące konie z grupy eksperymentalnej miały popołudniami (przez około 5 godzin) puszczaną specjalnie przygotowywaną muzykę. Stan emocjonalny koni oceniano na podstawie zmienności pracy serca (pracę oceniano na podstawie tętna spoczynkowego, tętna mierzonego w czasie siodłania, rozgrzewki oraz  po pracy z jeźdźcem), a także na podstawie osiągnięć i zachowania w czasie wyścigów.

Wyniki okazały się niezwykle ciekawe w odniesieniu do badanych grup, okazało się bowiem, że już w pierwszym miesiącu prowadzenia pomiarów wyraźnie zaznaczyła się różnica pomiędzy końmi słuchającymi muzyki, a końmi z grupy kontrolnej. Konie z grupy kontrolnej wyraźnie wykazywały wyższą zmienność parametrów pracy serca, natomiast w trakcie sezonu startowego wykazywały się gorszymi wynikami.

Efekt w łagodzeniu skoków pracy serca utrzymywał się u koni słuchających muzyki do trzeciego miesiąca trwania badania – po czym zaobserwowano przyzwyczajenie się do badanego czynnika.

Artykuł zatytułowany „Does Music Influence Emotional State in Race Horses?” autorstwa zespołu naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie opublikowano 18 czerwca br. na łamach internetowego wydania czasopisma.

 

Źródło:  Journal of Equine Veterinary Science doi:10.1016/j.jevs.2015.06.008

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply