Koń niejadek, który regularnie odmawia przyjmowania suplementów diety lub preparatów witaminowych, to problem z którym nie jeden właściciel musi się mierzyć. Rozwiązaniem tego kłopotu mogą być preparaty ziołowe, które nie tylko poprawiają walory smakowe, ale również pozytywnie wpływają na oczyszczanie końskiego organizmu z gromadzących się w nim toksyn.


Jedną z firm, która oferuje produkty ziołowe i zapewnia o wykorzystywaniu wyłącznie składników pochodzenia naturalnego, jest cdVet Naturprodukte. Przez blisko trzy miesiące mieliśmy okazję testować zestaw suplementów dedykowanych koniom z problemami kopytowymi. Zanim jednak przejdziemy do opisu uzyskanych efektów, przybliżymy filozofię, jaką kieruje się niemiecki producent.

Źródło wprost z natury

Główną ideą przyświecającą firmie jest całkowite odejście od syntetycznych i chemicznych składników. Założyciele cdVet- małżeństwo Clemensa oraz Ulrike Dingmann- otwarcie przyznają, że ich propozycja to całkowicie naturalne preparaty wolne m.in. od  syntetycznych aromatów, sztucznych wzmacniaczy smaku, GMO, czy szeroko stosowanych w rolnictwie oraz medycynie weterynaryjnej antybiotyków. Producent deklaruje również, że już przy wyborze składników zwraca szczególną uwagę nie tylko na jakości surowców, ale również na ich pochodzenie. Potwierdzeniem tych deklaracji są liczne certyfikaty – DEKRA GMP+ B1 – mówiący o Standardzie Dobrych Praktyk Wytwarzania i Transportu Pasz GMP+ oraz  Kiwa BCS OEKO-GARANTIE GMBH , który jest najwyżej uznanym, światowym standardem w certyfikacji produktów ekologicznych.

CdVet w swoim portfolio łączy tradycyjne ziołolecznictwo z naukowymi aspektami medycyny weterynaryjnej. W ofercie skierowanej do właścicieli koni obok suplementów diety znajdują się również pasze, preparaty pielęgnacyjne oraz preparaty przeciwko owadom/insektom.

equiGreen_Pferdebanner.indd

 

OPIS PRZYPADKU:

17-letni wałach pełnej krwi angielskiej po zabiegu kastracji przeprowadzonym w grudniu 2015 roku. Kuracja preparatem EquiGreen Huffitness rozpoczęta na przełomie lutego oraz marca.

Wielu posiadaczy koni o słabych kopytach poszukuje dobrego wspomagania wzrostu rogu kopytowego swoich wierzchowców. Pomimo szerokiej gamy syntetycznie wytwarzanych preparatów dostępnych na rynku, w praktyce okazuje się, że nie wszystkie mogą być podawane koniom wybrednym- dzieje się tak ze względu na zapach preparatu lub też właściwości smakowe, które nie pasują wymagającym wierzchowcom. Stąd też wielu właścicieli koni decyduje się na zastosowanie preparatów bazujących na całkowicie naturalnych składnikach. W omawianym przypadku problemem był nie tylko róg kopytowy nie wykazujący wzrostu, ale również przebyte w przeszłości epizody ochwatu, które spowodowały nieznaczną rotację kości. Do tego doszedł problem ze ścięgnami i trzeszczkami. Całość składa się na konia specjalnej troski wymagającego kucia ortopedycznego, które równolegle nie wpływało stymulująco na róg kopytowy. Po wielu nieskutecznych próbach zastosowania różnych preparatów (koń odmawiał ich przyjęcia), zainteresowanie wzbudził EquiGreen Huffitness, który na tle szerokiej gamy preparatów stosowanych na kopyta – charakteryzował się przyjemnym ziołowym zapachem – jak się później okazało z radością przyjętym przez konia-niejadka. Producent preparatu EquiGreen Huffitness, firma cdVet Naturprodukte GmbH, oferuje preparat oparty w 100% na naturalnych składnikach.

Słów kilka o składzie

W skład suplementu wchodzą drożdże zawierające wiele cennych mikro i makroelementów oraz witamin. Stanowią one istotną pomoc w funkcjonowaniu skóry i jej wytworów- szczególnie zawarta w nich szeroka gama witamin z grupy B oraz wysoka zawartość białka. Pokrzywa od dawna jest znana z dobrego wpływ na wytwory skóry właściwej, a co się z tym wiąże, również na róg kopytowy. Dodatkowo zawarte w produkcie – ostropest i liście brzozy działają nie tylko pielęgnacyjnie, ale przede wszystkim odtruwają organizm z toksyn, co ma szczególne znaczenie u koni z ochwatem. Warto podkreślić, że detoksykacja organizmu ma również kluczowy wpływ na  prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu- w tym również  wygląd skóry, sierści i kopyt. Mniszek lekarski jest natomiast składnikiem wykorzystanym w preparacie z uwagi na dużą zawartość antyoksydantów. Ostatnim elementem tej misternej układanki jest natomiast siemię lniane, które dostarcza wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Pomimo, ze preparat posiada intensywny ziołowy zapach, wybredny koń nie miał problemu z jego pobraniem. Koń otrzymywał preparat do każdego posiłku, który konsumował chętnie, bez zbędnego odchodzenia od żłobu- jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszych prób podawania innych suplementów. Preparat podawany był przez okres ok. 1,5 miesiąca, po jednej miarce (sugerowane dawkowanie) do każdego posiłku pod koniec zimy, kiedy, jak wiadomo, występują największe problemy ze wzrostem kopyt.

Efekty kuracji

Kopyta po 9 tygodniach od ostatniego kucia (zdjęcie)- gwoli wyjaśnienia – termin przekuwania przesuwany ze względu na brak wzrostu i marną jakość rogu – rozpoczęcie podawania preparatu w 8 tygodniu (zdjęcie po przekuciu). Kopyta po 6 tygodniach (zdjęcie). Naszym zdaniem kopyta wyraźnie przyspieszyły swój wzrost- czego dowodem było przekucie po 6, a nie jak wcześniej 9 tygodniach. Dodatkowo narastający róg kopytowy nie posiadał 'obrączek’ charakterystycznych dla subklinicznego ochwatu. Naturalny skład Equigreen Huffitness daje nadzieję, że w przypadku dłuższego stosowania – szczególnie w okresach ograniczonej podaży zielonki – konie przyjmujące preparat mogą czerpać korzyści zarówno związane z lepszym wzrostem rogu kopytowego, jak również wyraźną poprawą jego jakości.

 

DSC02079(1)
Kopyta 17-letniego konia xx, stan przed przekuciem i rozpoczęciem terapii (8 tydzień- brak przyrostu).

 

DSC02076(1)
Kopyta po terapii EquiGreen Huffiness. Stan przed przekuciem (6 tydzień).

 

OPIS PRZYPADKU:

27-letni wałach wielkopolski. Kuracja preparatem detoksykacyjnym EquiGreen ReheX oraz pielęgnacja strzałki z wykorzystaniem EquiGreen Hufpflegespray.

Sezon jesienno-zimowy okazał się niezbyt łaskawy dla kopyt najstarszego członka zespołu KZJ. Pomimo regularnego zmywania błota, prawidłowo przeprowadzanego werkowania ( realizowanego co 5 tygodni) nie udało się uniknąć lekkiego stanu wskazującego na postępowanie procesów gnilnych w strzałce kopyta. W tym przypadku zdecydowaliśmy się na przetestowanie produktu oczyszczające organizm EquiGreen Rehex wespół z preparatem pielęgnacyjnym EquiGreen Hufpflegespray.

Oczyszczający organizm tonik EquiGreen ReheEx zaproponowano z uwagi na wiek konia oraz łatwość w podaniu. Płyn o specyficznym zapachu zdecydowanie łatwiej udało się przemycić w moczonych posiłkach, jakie spożywał senior. Preparat zawiera specjalnie dobraną mieszankę ziół o znanym działaniu stymulującym organizm do procesu detoksykacji. W składzie toniku znaleźć można m.in. wyciąg z ostropestu, a także wyciągi ginkgo, pokrzywy, brzozy, nawłoci oraz nagietka, których składniki działają niwelująco na pojawiające się w obrębie puszki kopytowej stany zapalne.

Dodatkowo w trakcie kuracji – jaka przypadła na okres luty-kwiecień – kopyta poddawano kąpielom, a następnie na suche i osuszone kopyta stosowano Hufpflegespray, którego działanie polegało na zabezpieczaniu strzałki oraz podeszwy kopyta przed niekorzystnymi warunkami środowiska zewnętrznego.

Efekty kuracji

Pomimo niekorzystnych warunków na padoku (wszędobylskie błoto) podeszwa kopyta zdecydowanie poprawiła swój wygląd. Dodatkowo wyeliminowano przykry zapach świadczący o niekorzystnych procesach bakteryjnych, jakie toczyły się w strzałkach. Co warto podkreślić preparat okazał się niezwykle wydajny– regularnie stosowany u dwóch koni wystarczył na 3-miesięczne użytkowanie.

 

 

kopyta_2
Stan podeszwy w kończynie piersiowej przed (po lewej) i po (po prawej) preparatem EquiGreen Hufpflegespray.

 

equigreen rehex
Zmiany z puszcze kopytowej pod wpływem preparatu EquiGreen Rehex. Stan po 3–miesięcznej kuracji preparatem detoksykującym. Poniżej linii koronki widoczne wcześniej przebyte stany subklinicznego ochwatu.

 

rehex
Wygląd kopyt po sezonie zimowo-wiosennym.

Materiał postał przy współpracy z firmą cdVet Naturprodukte Polska.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply