W połowie września zakończył się pierwszy etap badań nad wpływem masy ciała jeźdźca na użytkowane wierzchowo konie. Analiza prowadzona przez dwie brytyjskie organizacje – Animal Health Trust oraz World Horse Welfare – ma dać podstawy do określenia wytycznych w tym obszarze, a jednocześnie wspierać profilaktykę urazów i ograniczać niepotrzebne cierpienie koni. Głównym badaczem w projekcie jest dr Sue Dyson – światowej sławy ekspertka w dziedzinie ortopedii koni, specjalizująca się w kulawiznach koni.

W pilotażowym badaniu, jakie miało miejsce w dniach 4-8 września w Ośrodku Ratowania i Adopcji Koni w Norfolk, uczestniczyło w sumie sześć koni oraz czwórka jeźdźców o zróżnicowanej budowie i masie ciała. Wśród jeźdźców znalazła się osoba szczupła, o normalnej budowie ciała, z nadwagą oraz osoba otyła. Każdy z jeźdźców w losowo wybranej kolejności wykonywał na każdym z koni 30-minutowy, ujednolicony protokół ćwiczeń, na które składały się w głównej mierze ćwiczenia w kłusie oraz galopie. W trakcie badania naukowcy nie tylko monitorowali ruch konia, ale również zwracali uwagę na jego zachowanie, wykazywaną „siłę” pod siodłem, a także zmiany w wykroku kończyn tylnych w odpowiedzi na narastający wysiłek. Jednocześnie monitorowano rytm serca, liczbę oddechów oraz poziom kortyzolu w ślinie. Tuż po pracy u koni oceniano także palpacyjnie reakcję na ucisk wywierany na plecy.

Celem tego etapu badania było ustalenie, czy w uzyskanych wynikach można dostrzec mierzalne różnice w pracy konia pod jeźdźcami o różnej masie ciała. Naukowcy co prawda nadal analizują zebrane dane, ale już teraz zwrócili uwagę na zaobserwowane w badaniu znaczenie masy ciała jeźdźca w odniesieniu do masy ciała konia, a także różnice wynikające również z dopasowania sprzętu do konia – w przypadku dobrze dopasowanych siodeł masa ciała jeźdźca miała mniejsze znaczenie niż w przypadku koni, który sprzęt nie był idealnie dopasowany.

Naukowcy zastrzegają jednocześnie, że przeprowadzone przez nich badanie nie oznacza, że osoby cięższe nie powinny uprawiać jeździectwa – wręcz przeciwnie! Jak jednak podkreślają na swoich stronach – dla poprawy dobrostanu koni jeźdźcy powinni dobierać sobie wierzchowce proporcjonalnie do swojej masy ciała.

O inicjatywie WHW oraz AHT pisaliśmy już na łamach naszego portalu – temat ten jest przedmiotem licznych kontrowersji. Mamy nadzieję, że już wkrótce poznamy efekty przeprowadzonych pomiarów.

Share.

Leave A Reply