Coraz większa populacja koni seniorów skłania naukowców do badań związanych nie tylko z ich dobrym zdrowiem i dobrostanem, ale również oceną przyczyn śmiertelności wśród koniowatych. Amerykańsko-kanadyjski zespół przeprowadził analizę, w której na podstawie sekcji zwłok ocenił czynniki decydujące o przyczynach śmierci i decyzji o eutanazji. Zdecydowana większość zgonów nie jest spowodowana starością i wiekiem.

Do analizy włączono 241 koni w wieku 15+, które zmarły lub zostały uśpione będąc pod opieką lekarzy ze szpitala klinicznego przy Uniwersytecie Purdue. Grupę podzielono ze względu na wiek na konie 'nastoletnie’ pomiędzy 15-19 rokiem życia (znalazło się w niej 116 koni) oraz końskich seniorów powyżej 20 roku życia (grupa liczyła 125).

Wiodącym problemem zdrowotnym powodującym śmiertelności w całej grupie były kolki oraz wszelkie schorzenia ze strony układu pokarmowego – były one odpowiedzialne za 41,5 proc. wszystkich zgonów. Tuż za nimi znalazły się choroby przysadki mózgowej – w głównej mierze choroba Cushinga oraz częsta u starszych koni dysfunkcja części przyśrodkowej przysadki- które odpowiadały za 12,9 proc. przypadków eutanazji.

Wśród uśmiercanych koni stwierdzono również:

  • schorzenia narządu ruchu – 10 proc.
  • schorzenia układu nerwowego – 7,9 proc.
  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego – 4,6 proc.
  • schorzenia układu moczowego – 4,6 proc.
  • schorzenia układu rozrodczego – 4,2 proc.
  • schorzenia układu oddechowego – 4,2 proc.
  • schorzenia skóry – 4,2 proc.
  • schorzenia układu limfatycznego – 2,5 proc.
  • schorzenia wątroby – 2,5 proc.

Co ciekawe choroby układu nerwowego były częstsze w grupie koni młodszych (15-19-letnich), natomiast w grupie koni 20+ zdecydowanie częściej manifestowały się choroby układu moczowego.

Naukowcy podkreślili również, że wiele koni zmagało się ze współwystępującymi schorzeniami. Blisko 19 proc. wszystkich zdarzeń pierwotnie wynikała ze schorzeń onkologicznych m.in. chłoniaków czy czerniaków. Natomiast w przypadku koni zmagających się ze schorzeniami o podłożu endokrynologicznym – pierwotną przyczyną uśpienia był przerost gruczolaka przysadki, czy kolki jakich doznawały chore konie. Wśród koni poddanych eutanazji z powodu syndromu Cushinga, wiele z nich zmagało się również z infekcjami, przewlekłym ochwatem czy nawracającą obturacyjną chorobą płuc.

Wyniki analiz opublikowano na łamach czasopisma „Veterinary Pathology„.

 

Źródło: Vet Pathol. 2016 Mar;53(2):390-8. doi: 10.1177/0300985815608674. Epub 2015 Oct 12.

 

Czytaj również:

Co trzeci koń z ochwatem nie przeżywa roku od diagnozy

Share.

2 komentarze

Leave A Reply