Najnowsze doniesienia brytyjskich badaczy powinny dać do myślenia nie jednemu właścicielowi i jeźdźcowi, który skarży się na ból pleców. Według badań naukowców Animal Health Trust Centre for Equine Studies- źle dopasowane siodła mogą powodować ból pleców nie tylko u wierzchowców, ale również u jeźdźców.

Na podstawie ankiety, na którą odpowiedziało blisko 200 zawodników naukowcy zebrali podstawowe dane dotyczące dopasowania siodeł, pojawiających się kulawizn koni oraz problemów z kręgosłupem – zarówno u koni, jak i jeźdźców.

Następnie dane zebrane on-line weryfikowano z rzeczywistością. Okazało się, że aż u 43 proc. koni siodła okazały się słabo dopasowane lub niedopasowane. Co więcej u 14 proc. przypadków źle dopasowane siodło było przyczyną diagnozowanej kulawizny w obrębie kończyn tylnych. Istotnym odkryciem okazała się także zależność pomiędzy bólem pleców jaki odnotowano u 38 proc. jeźdźców. Ta grupa jeździła bowiem również w słabo dobranych lub całkowicie niedopasowanych siodłach. Niestety, jak podkreślili naukowcy, zaledwie dwóch zawodników powiązało ze sobą fakt- niedopasowania siodeł, ich dolegliwości bólowych oraz problemów zdrowotnych koni, które jeździli.

Badacze wskazali także uwagę na częstość sprawdzania siodeł. W ich analizach zdarzały się bowiem konie (30 proc. zgłoszonych), u których pomimo deklarowanych regularnych (raz do roku) kontroli dopasowania siodła- te ostatnie ewidentnie nie leżało właściwie na grzbiecie.

Foto: Flickr ( (CC BY 2.0) eric.surfdude

Share.

Leave A Reply