Zespół duńsko-niemieckich naukowców znalazł nowe zastosowanie dla poliakrylamidowego hydrożelu (PAAG). Okazuje się, że wstrzykiwany jako iniekcja dostawowa istotnie łagodzi ból i kulawiznę u koni zmagających się ze zwyrodnieniami. Wyniki badania trwającego dwa lata opublikowano na łamach czasopisma „Acta Veterinaria Scandinavica”.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstszy klinicznym powód końskich kulawizn i jednocześnie najczęstsza przyczyna zmartwienia właścicieli koni. Może się ona ujawnić na każdym etapie prowadzonego treningu i zazwyczaj nieleczona lub ignorowana przez właściciela i jeźdźca prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – w tym również trudnego do uśmierzenia bólu.

Zespół lekarzy weterynarii zdecydował się na ocenienie w praktyce klinicznej możliwości terapeutyczne z wykorzystaniem iniekcji dostawowych hydrożelem poliakrylamidowym.

Naukowcy podkreslili, że o wyborze substancji zdecydowały jej właściwości hydrożel poliakrylamidowy jest nietoksyczną i nieimmunogenną, biokompatybilną substancją polimerową składającą się z 97,5% jałowej wody i 2,5% usieciowanego poliakryloamidu. Główną jego właściwością jest niezwykła rozciągliwość i wytrzymałość, dlatego dotychczas substancja ta zaczęła być szeroko wykorzystywana w kosmetologii oraz medycynie estetycznej.

Próbę kliniczną przeprowadzono w pięciu dużych końskich klinikach (3 duńskich oraz 2 niemieckich). Iniekcje proponowano klientom, których konie od przeszło dwóch lat były pacjentami klinik i leczone były z powodu postępującego procesu zwyrodnieniowego. Kryteria założone w badaniu spełniło 43 wierzchowców. Każdy z nich otrzymał iniekcję 2ml PAAG do problematycznego stawu/stawów. Populację badanych koni poddawano badaniom kontrolnym w 1,3,6,12 i 24 miesiącu od wykonania zastrzyku dostawowego.

Uzyskane wyniki w ocenie badaczy są niezwykle obiecujące. Okazuje się bowiem, że po 1, 3 i 6 miesiącu odpowiednio u  81 %, 88% i 87 % koni poddanych iniekcji stwierdzono poprawę jakości ruchu i redukcję kulawizny, w stosunku to stanu pierwotnego. Co więcej po pół roku 70 % koni była 'czysta’ w chodzie, a po roku brakiem kulawizny mogło się pochwalić 81% koni poddanych terapii. Co więcej efekty terapii utrzymywały się w 24 miesiącu badania – ca daje nadzieję, że nowa terapia będzie nie tylko bezpieczna, ale również skuteczne w długim okresie po jej zastosowaniu.

 

Źródło: Acta Veterinaria Scandinavica 2015, 57:20  doi:10.1186/s13028-015-0110-6

Share.

Leave A Reply