Zarząd amerykańskiej Fundacji Grayson-Jockey Club Research zdecydował o przeznaczeniu w 2016 roku niebagatelnej kwoty ponad miliona dolarów na realizację jedenastu nowych projektów naukowych oraz kontynuację kolejnych ośmiu z lat poprzednich – a związanych z medycyną weterynaryjną koni.

Informację o projektach oraz kwocie ich dofinansowania podano do wiadomości publicznej we wtorek 15 marca. Jak podkreślają władze organizacji od 1983 roku – kiedy to po raz pierwszy sfinansowano badania zmierzające do rozwoju nauk weterynaryjnych – Fundacji Grayson-Jockey Club Research udało się przekazać ponad 23,3 mln dolarów na 335 projektów realizowanych na 42 uczelniach. W tym roku władze fundacji poinformowały o dofinansowaniu opiewającym na kwotę 1 160 556 dolarów.

Wśród tegorocznych beneficjentów znajdą się naukowcy prowadzący badania obejmujące takie tematy jak: przemieszczanie się podniebienia miękkiego, zapobieganie zołz, ograniczenie ognisk zakaźnych EHV-1, nowoczesne metody zarządzania bólem u koni czy ograniczanie źrebięcego zapalenia płuc. Co istotne aż trzy spośród jedenastu nowo ufundowanych badań prowadzonych jest przez znany kalifornijski ośrodek UC Davis. Pełna lista sfinansowanych projektów dostępna jest na stronie organizacji.

Prywatne wsparcie badań zmierzających do rozwoju medycyny weterynaryjnej koni jest rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych. Dwa tygodnie temu informowaliśmy o anonimowym darczyńcy, który przekazał 20 mln dolarów na finalizację budowy Centrum Rozwoju Medycyny Regeneracyjnej przy Uniwersytecie Stanowym w Kolorado.

 

Share.

Leave A Reply