Badania naukowcy z Animal Health Trust rzucają nowe światło na diagnostykę problemów bólowych w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych (SI). W pierwszym badaniu wykonanym na tak dużą skale dowiedli, że objawy bólowe w obrębie krzyżowego odcinka kręgosłupa zdecydowanie lepiej są diagnozowane poprzez znieczulenia w porównaniu do zaawansowanych metod obrazowych – takich jak np. scyntygrafia.

Na problem bolesności w odcinku krzyżowo-biodrowym narażone są zarówno konie znajdujące się w zaawansowanym treningu skokowym lub ujeżdżeniowym wymagającym od nich silnego przeniesienia ciężaru na zad, jak również konie po urazach bioder.

Wyniki nowych badań, jakie ujrzały światło dzienne w maju tego roku, dają nowe wskazówki właścicielom i weterynarzom, którzy podejrzewają ten problem u wierzchowców. Naukowcy wskazali, że pierwszymi niepokojącymi oznakami są problemy z zaangażowaniem końskiego zadu w galopie, trudność w przenoszeniu ciężaru ciała na zad, nagłe zmienianie nóg w pracy na kole, czy nienaturalny lub czterotaktowy galop. Zaniepokojenie powinno budzić również stałe przenoszenie ciężaru ciała na przód i „wieszanie się” na wędzidle, które szczególnie manifestuje się w galopie. Wiele koni manifestując ból stawów krzyżowych-biodrowych ma problemy z zagalopowaniem, często spontanicznie przechodzą do kłusa lub brykają.

Naukowcy analizując grupę 295 koni z problemami bólowymi w tym odcinku pleców wskazali, że zaledwie u 42 proc. koni – spośród wszystkich manifestujących wyraźne oznaki bólowe w stawach krzyżowo-biodrowych i mających pozytywną odpowiedź na blokady diagnostyczne- udało się znaleźć przyczynę bólu za pomocą scyntygrafii jądrowej.

W ocenie lek. wet. Sue Dyson- badania Animal Helath Trust to pierwsza tego typu analiza przeprowadzona na tak szeroką skalę, która wskazuje, że ocena skutków leczenia przeciwbólowego za pomocą dotychczasowo stosowanych narzędzi diagnostyki obrazowej może nie zdawać egzaminu.

„W tym przypadku zastosowanie bloków nerwowych wydaje się bardziej niezawodną metodą”- ocenia naukowiec.

 

Share.

Leave A Reply