Naukowcy z Gluck Equine Research Center przy Uniwersytecie w Kentucky opracowali nowy test pozwalający na diagnostykę wirusowego zapalenia tętnic u koni (Equine Viral Arteritis, EVA, EAV).

Wirusowe zapalenie tętnic to nadal szeroko rozpowszechniona choroba zakaźna koni. Wywołujący ją wirus z rodziny Arteriviridae i rodzaju Arterivirus przyczynia się do zmian w obrębie tętnic (o charakterze zwyrodnień hialinowych tzw. szklistych), a także ronień klaczy (zazwyczaj następuje to w 3 miesiącu ciąży).

Nowy test diagnostyczny stworzony został przez zespół naukowców – prof.Udeni Balasuriya, wirologa, prof. Ernie Bailey oraz Peter’a Timoney’a  oraz Fredericka Van Lennepa. Bazuje on na zmianach w obrębie czterech specyficznych nukleotydów w genie CXCL16, które sprawiają, że ogier staje się długoterminowym nosicielem wirusa i w efekcie wymagać będzie definitywnej kastracji.

Zdaniem badaczy test pozwala na ocenę ryzyka 'długotrwałego’ nosicielstwa (u ogierów wyróżnia się bowiem trzy kategorie nosicielstwa krótkotrwałe, średnio długotrwałe oraz cługotrwałe) i ewentualną weryfikację osobników, które są w stanie wyeliminować wirusa ze swojego organizmu w przypadku zakażenia.

„Nasz test pozwala na identyfikację tych cennych ogierów, które w praktyce będą w stanie 'oczyścić się’ z wirusa. To umożliwi nam zachowanie w hodowli najcenniejszych zwierząt”- podkreśliła Kathryn Graves, dyrektor Laboratorium testów diagnostycznych Gluck Equine Research Center.

Warto pamiętać, że wirus EAV może przenosić się droga kropelkową lub podczas krycia. Wiele krajów w ramach działań profilaktycznych nie dopuszcza na swój teren koni będących nosicielem EAV – takie wymagania mają m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Na terenie kraju badania serologiczne, izolację wirusa z nasienia i tkanek a także ekstrakcję wirusowego RNA z nasienia i tkanek przeprowadza Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Share.

Leave A Reply