„Biomechanics and Physical Training of the Horse”, książka autorstwa prof. Jean – Marie Denoix skierowana jest do wszystkich koniarzy, którzy chcą zgłębić wiedzę w zakresie podstaw do właściwego treningu oraz wyszkolenia wierzchowców i jednocześnie odpowiedzialnie podchodzą do koni i sportu jeździeckiego.

Oczywiście pisząc o sporcie należy rozumieć każdy poziom użytkowania koni – począwszy od czystej rekreacji po wysoko wyspecjalizowany kierunek użytkowania sportowego. Niezależnie od tego, czy zwierzę jest wykorzystywane do jazdy dla przyjemności czy też użytkowane jest w sporcie profesjonalnym, zawsze jest ono atletą. Utrzymanie właściwej kondycji oraz możliwie wysokiego poziomu wytrenowania konia jest pierwszym krokiem do tego, aby towarzyszył on człowiekowi w jego życiu i ewentualnej karierze sportowej jak najdłużej.

Zaprezentowany w książce dokładny opis podstawowych struktur mięśniowych konia w połączeniu z analizą biomechaniczną motoryki pozwoli zrozumieć i ocenić najsłabsze punkty naszych wierzchowców. Dzięki praktycznym poradom łatwo będzie również określić kierunek treningu, zarówno na poziomie podstawowym, jak również na wyższym poziomie zaawansowania. Łatwa do czytania, opatrzona wieloma fotografiami i szkicami obrazującymi poszczególne aspekty analizowanego obszaru książka może być przydatnym narzędziem dla ambitnych jeźdźców i trenerów oraz sprawić, że po wnikliwej lekturze trening będzie bardziej wydajny i mniej obciążający organizm, a tym samym przyniesie szybsze i zdecydowanie lepsze efekty w przyszłości.

Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej części opisano w bardzo przystępny sposób grupy mięśni kończyny piersiowej, miednicznej, szyi oraz kłody. Ich fizjologiczne działanie i współdziałanie, jak też wzajemne zależności w różnych fazach ruchu. Druga część książki obejmuje biomechaniczną analizę ruchów podłużnych mięśni konia. Warto podkreślić, że publikacja w sposób niezwykle szczegółowy opisuje grupy mięśni zaangażowane w wykonywanie ćwiczeń takich jak: obniżanie i wydłużanie szyi czy cofanie. W trzeciej części autor opisuje wzajemne oddziaływanie pomiędzy sobą różnych grup mięśni zaangażowanych w chody boczne oraz wady i zalety takich ćwiczeń. Część czwarta poświęcona jest charakterystyce biomechanicznej koni w skoku i udziału partii mięśniowych w poszczególnych jego fazach. Warto podkreślić, że wszystkie część są spójne i – choć każda z nich obejmuje różne aspekty w zakresie anatomii, biomechaniki i rodzaju ruchu – idealnie po sobie następują.

Autor podkreśla, że warunkiem koniecznym do oszacowania wartość oraz wad i zalet poszczególnych ćwiczeń w treningu koni, a także warunkiem ich właściwego doboru, jest poznanie trybu pracy i współzależności występujących w końskim układzie ścięgnowo – mięśniowym. Kolejne rozdziały tej pasjonującej lektury pomogą to zrozumieć i wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, których celem będzie nie tylko wzmocnienie, ale również uelastycznienie odpowiednich grup mięśni.

Opisując książkę warto również pochylić się na samą sylwetką jej autora. Profesor Jean – Marie Denoix jest absolwentem Szkoły Weterynaryjnej w Lyonie. Przedmiotem działalności naukowej profesora Denoix są w głównej mierze schorzenia kostno–stawowe młodych koni, biomechanika i anatomia funkcjonalna układu ruchu koni oraz techniki diagnostyki obrazowej: radiografia komputerowa, ultrasonografia, rezonans magnetyczny, scyntygrafia i termografia. W czasie swojej kariery zawodowej oprócz aktywności klinicznej piastował m. in. stanowisko prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Patologii Narządu Ruchu Koni (ISELP), szefa Centrum Obrazowania i Badań nad Schorzeniami Układu Ruchu Koni (CIRACLE), wiceprezesa Europejskiego Stowarzyszenia Anatomów Weterynaryjnych (EAVA). W swoim bogatym życiorysie piastował również funkcje członka Komitetu Naukowego CESMAS (Conference on Equine Sports Medicine And Science). Swoim doświadczeniem w zakresie badania klinicznego i obrazowania kończyn koni nadal dzieli się na międzynarodowej arenie – głównie poprzez liczne warsztaty, spotkania oraz wykłady. W maju tego roku prof. Jean – Marie Denoix gościł również w Polsce. Na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego i Zakładu Chirurgii, Katedry Chorób Dużych Zwierząt przy Klinice Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie poprowadził warsztaty poświęcone diagnostyce ultrasonograficznej.

Lek.wet. Joanna Szwast

 

 

Wydawnictwo ABE-IPS dla naszych czytelników  przygotowało specjalny kod rabatowy na książki prof. Jean – Marie Denoix.  Kod będzie aktywny od dziś do niedzieli (15 listopada 2015). Aby skorzystać ze zniżki 15 proc. należy wpisać: denoix w koszyku zakupowym i aktywować kod.

Ale to nie wszystko! Do 22 listopada 2015 r. lub do wyczerpania zapasów skorzystać można również z 15-procentowego rabatu na wybrane pozycje literatury weterynaryjnej – więcej szczegółów na stronie internetowej wydawnictwa.

Share.

5 komentarzy

Leave A Reply