Nie od dziś wiadomo, że niewłaściwe dopasowanie sprzętu może wpływać na dyskomfort naszych wierzchowców. Cieszy nas, że naukowcy coraz częściej pochylają się nad naukową analizą wpływu używanych przez nas siodeł, ogłowi czy podkładek. Najnowsze doniesienie opublikowane 3 maja na łamach czasopisma „Plose ONE” kładzie nowe światło na kwestię dopasowania i użytkowania ogłowi, a poziom stresu odczuwanego przez kiełznanego konia.

Wyniki badania australijskich naukowców nie pozostawiają cienia wątpliwości – zdaniem badaczy ciasne zapinanie nachrapników istotnie wpływa na wzrost parametrów będących wskaźnikiem stresu. Do analizy naukowej wykorzystano zróżnicowaną pod względem wieku grupę 12 koni różnych ras (średnia wieku wynosiła 6,6 +/- 3,6). Każdy z koni był przygotowany do pracy pod siodłem i nie miał wcześniej do czynienia z tzw. nachrapnikami „szwedzkimi”, wykorzystywanymi w tranzelkach munsztukowych. Naukowcy specjalnie zdecydowali się na badanie z wykorzystaniem koni 'niedoświadczonych’ – tak by wyeliminować ewentualne zaburzenia (wynikające m.in. ze złych doświadczeń w przeszłości) w badaniu wpływu nachrapnika na poziom stresu. Co więcej konie były utrzymywane w dobranych i zgodnych stadach, miały swobodny dostęp do pasz objętościowych, wody oraz padoków (o powierzchni 4,1 ha).

Australijskie obserwacje trwały od końca czerwca do sierpnia 2015 roku, a konie poddawane były badaniom i próbom przez cztery dni w tygodniu. Każdy z kiełznanych koni był nagrywany oraz monitorowany za pomocą kamer termowizyjnych w kilku 10-minutowych sesjach. Podczas każdej z nich konie były poddawane różnorodnemu działaniu nachrapnika. Naukowcy nagrywali bowiem konie:

  • z nachrapnikiem zapiętym na tzw. dwa palce;
  • z nachrapnikiem zapiętym na jeden palec;
  • z nachrapnikiem zapiętym tak, że dorosła osoba nie była w stanie włożyć pod niego palca;
  • bez zapiętego nachrapnika.

Parametry – jakie interesowały badaczy – związane były z poziomem tętna, temperaturą oczu, zmiennością rytmu tętna oraz zachowania wierzchowca. Przejdźmy jednak do wyników analiz. Wykazały one bowiem zdecydowanie negatywny wpływ silnie zapiętego kiełzna na poziom wskaźników wskazujących silny stres. W każdym z przypadków po bardzo ścisłym zapięciu nachrapnika obserwowano gwałtowny wzrost tętna (HR) do poziomu 46 uderzeń na minutę w porównaniu do 36 uderzeń na minutę odnotowanych przy zapięciu nachrapnika na dwa palce i 34 uderzeń na minutę przy niezapiętym ogłowiu. Naukowcy zwrócili również uwagę na nieznaczny wzrost temperatury w obrębie oczu do poziomu 35,3 st.C wobec 34,8 st.C przy niezapiętym nachrapniku.

Ważnym dla jeźdźców jest również spadek odruchu żucia u koni z 'zablokowaną’ nachrapnikiem szczęką – konie z silnie zapiętym ogłowiem w trakcie 10 minutowych sesji przeżuły wędzidło 5-krotnie, podczas gdy konie bez zapinania robiły to blisko 20-krotnie.

Wyniki analiz australijskich badaczy dają namacalne dowody na to, że u koni kiełznanych dochodzi do fizjologicznej reakcji stresowej, a zbyt silnie zapinany nachrapnik jest źródłem dyskomfortu, bólu czy wręcz stresu. Dodatkowo w trakcie procesu treningowego takie dopasowanie sprzętu może utrudniać prawidłowe rozluźnienie. Naukowcy wyraźnie podkreślili, że presja wywierana na koński pysk silniejszym zapięciem nachrapnika nie prowadzi do rozwiązania problemów pojawiających się w procesie treningowym konia. Jednocześnie zapowiadają dalsze prace badawcze.
Źródło: „The Effect of Noseband Tightening on Horses’ Behavior, Eye Temperature, and Cardiac Responses” PLOS Published: May 3, 2016 http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0154179

 

Jak zatem zarządzać końskim stresem? Ciekawe rozwiązania proponują naukowcy.

Aromaterapia pomocna w zarządzaniu stresem

 

 

Muzyka łagodzi koński stres

Lęk separacyjny u koni – jak nim zarządzać?

Roll-kür: fizjologicznie i psychicznie zły dla koni

 

Share.

7 komentarzy

  1. a to przecież wielcy tego świata od jazdy konnej wprowadzili nachrapniki , wędzidła trzy poziomowe , itp …. proszę abyś sobie przypomniała jakie ogłowie miałem ja a jakie ty …… lepeij póżno niż wcale dojrzeć do pewnych rzeczy

  2. Szkoda, że trzeba było narażać konie na stres w imie nauki i robić badanie czegoś co osoba mająca troche empatii widzi gołym okiem. Prawda jest taka, że to nie zmieni myślenia tych którzy tak robią, bo oni wiedzą lepiej.

Leave A Reply