Jak co roku – 1 sierpnia o godzinie 17.00 – cała Warszawa i Polska stanie, by w ciszy i zadumie oddać hołd Powstańcom Warszawskim… W tym dniu warto wspomnieć, że wśród osób które 72 lata temu podjęli się heroicznego zrywu, byli również znamienici koniarze. Jednym z powstańczych dowódców był Rotmistrz Henryk Leliwa-Roycewicz – wkkw’ista, srebrny medalista  IO w Berlinie. O jego upamiętnienie apeluje Marcin Szczypiorski na stronie Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego. Dziś publikujemy list do środowiska jeźdźców i miłośników koni.

Zbliża się 72-ga rocznica zdobycia gmachu PAST-y przez Powstańców Warszawskich, a konkretnie żołnierzy Armii Krajowej – Batalionu „Kiliński”.

Budynek PAST-y z racji położenia i wielkości (drugi co do wysokości w przedwojennej Warszawie) miał strategiczne znaczenie dla broniącej go, doskonale uzbrojonej niemieckiej załogi. Ostrzał okolicy z tego budynku od samego wybuchu Powstania Warszawskiego czynił wielkie straty zarówno wśród żołnierzy jak i cywilnej ludności Stolicy. Po kilku natarciach PAST-a została zdobyta 20 sierpnia 1944 roku. Dowódcą Batalionu „Kiliński”, a jednocześnie dowodzącym tą akcją był Rotmistrz Henryk Leliwa- Roycewicz.

Henryk Leliwa-Roycewicz to jeden z najlepszych polskich jeźdźców okresu międzywojennego, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich Berlin 1936 (drużynowo wkkw).

Na budynku PAST-y jest umieszczona tablica informująca o zwycięskim natarciu Batalionu „Kiliński”, natomiast jak dotychczas nie ma informacji o jej bohaterskim Dowódcy.

Przed kilkoma miesiącami powstała inicjatywa „dołączenia” do istniejącej tablicy, odlewu twarzy Rotmistrza wraz z kilku-zdaniową informacją o Jego dokonaniach jako żołnierza, sportowca i szkoleniowca. Liczyliśmy, że koszty wykonania i montażu tej tablicy pokryją urzędy państwowe. Pomimo podjętych starań niestety nie udało się  tam pozyskać środków na ten cel.

Odlew (tablica mosiężna) autorstwa Pana Stanisława Lejkowskiego, artysty plastyka z Bydgoszczy jest gotowy. Uroczystość odsłonięcia tego dodatkowego elementu upamiętniającego bohaterską walkę Powstańców Warszawskich jest zaplanowana na dzień 19 sierpnia 2016.

Z racji zasług rtm. Henryka Leliwy – Roycewicza dla polskiego jeździectwa, zwracam się z gorącym apelem do naszego środowiska o pomoc finansową na ten cel. Całkowity koszt wykonania i montażu tablicy wynosi 16.000 zł.

Każdy z Państwa, kto czuje chęć wsparcia pamięci rtm. Henryka Leliwy-Roycewicza, może przekazać dowolną kwotę pieniężną na konto bankowe udostępnione do tego celu przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego (00-108 Warszawa, ul. Zielna 39).

Numer konta w Banku BGŻ: 16 2030 0045 1110 0000 0150 1280

Wpłata z dopiskiem : „darowizna na tablicę Rotmistrza Roycewicza

 

 

Warto przypomnieć, że start w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie nie był jedyny sukcesem polskiego zawodnika. W latach 1928, 1931 oraz 1932 zwyciężał bowiem w Pucharze Narodów. Był również 6-krotnym mistrzem Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Po wojnie do 1972 roku aktywnie działał i uczył kolejne pokolenia jeźdźców związanych ze stołecznym klubem CWKS Legia. Zmarł w Warszawie w wieku 92 lat – 18 czerwca 1990 roku.

 

Jak wyglądała próba terenowa podczas IO w Berlinie?

 

 

 

Źródło: WMZJ

Share.

Leave A Reply