W ostatnich latach farmakolodzy coraz częściej wracają do znanych od lat substancji czynnych szukając ich nowych właściwości terapeutycznych lub możliwości zastosowania ich w nowych dotychczas nieodkrytych wskazaniach. Przykładem takich analiz było badanie niemieckich naukowców z Justus Liebig University, którzy sprawdzili możliwość zastosowania popularnego  leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego w populacji koni. Badacze liczyli, że popularna i przede wszystkim tania w produkcji substancja okaże się dobrym remedium w przypadku ochwatu czy endotoksemii.

Ocenianym lekiem była popularna aspiryna. Naukowcy liczyli, że zawarty w niej kwas acetylosalicylowy (ASA) będzie hamować czynność płytek krwi (trombocytów) – ich zdolność do agregaci oraz tworzenia skrzepów – co byłoby pożądanym zjawiskiem w przypadku koni dotkniętych np. ochwatem.

Struktura kwasu acetylosalicylowego (ASA) Foto: Steve Mike Neef (Own work) [CC BY-SA 3.0
Aby wstępnie ocenić efekty terapeutyczne 10 koniom podano doustnie kwas acetylosalicylowy w dawkach tzw. nasycającej (pierwszego dnia badania) wynoszącej 4,7-5 mg/kg masy ciała oraz podtrzymującej (przez kolejne 4 dni) wynoszącej 1-1,3 mg/kg. Następnie w kolejnych, równych odstępach czasowych (po 6, 12, 24, 48 oraz 96 godzinach) oceniano za pomocą testów laboratoryjnych (COLtest, ASPItest, ADPtest) poziom kwasu acetylosalicylowego w krwi oraz tworzące się agregacje płytek krwi. U każdego z koni poziom kwasu acetylosalicylowego w surowicy był wysoki co oznacza, że lek został wchłonięty. Do ciekawych wniosków naukowcy doszli natomiast oceniając zachowanie się płytek krwi, w przypadku trzech z dziesięciu koni aspiryna nie zadziałała hamująco na czynność trombocytów. U pozostałych 7 koni agregacja płytek po podaniu leku zmniejszona zostało o 37 do 100 proc. w stosunku do wartości wyjściowej (po 6 i 12 godzinach) i o 0 do 98 proc. w przypadku pomiarów w kolejnych czterech dniach.

Zadaniem naukowców ich analiza dowodzi, że płytki krwi rodziny koniowatych są zdecydowanie mniej podatne na działanie kwasu acetylosalicylowego, co przekłada się na jego działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Dla nas właścicieli koni to również wyraźny sygnał, że leki stosowane w medycynie ludzkiej nie powinny stanowić prostej alternatywy dla preparatów zarejestrowanych i przebadanych w populacji koni.

Źródło: J Vet Pharmacol Ther. 2017 Dec;40(6):e16-e22. doi: 10.1111/jvp.12408. Epub 2017 Apr 7.

 

Moczone siano w walce z końską nadwagą

Share.

Leave A Reply