Metylosulfonylometan znany w środowisku jeździeckim – jako MSM – został skreślony z listy substancji zakazanych FEI (FEI Equine Prohibited Substances List).

O decyzji federacji poinformował jako pierwszy brytyjski portal „Horse and Hund”. Tym samym preparaty zawierające związki naturalnej siarki – jak często określane jest MSM, będą mogły być stosowane przed i w trakcie zawodów.

Pojawienie się MSM na liście substancji zakazanych wywołało wiele kontrowersji. Zdaniem inicjatorów wysokie poziomy MSM, który jest głównym metabolitem innej zakazanej substancji tj. DMSO, mogły wskazywać na nadużywanie tej ostatniej u koni startujących w zawodach. Z argumentacją tą nie zgodzili się przedstawiciele British Equestrian Trade Association (BETA), którzy w głównej mierze reprezentują producentów suplementów diety (m.in. firmę NAF). Ostatecznie FEI przychyliło się do argumentacji przedstawionej przez BETA i potwierdziło wycofanie MSM z listy substancji zakazanych.

Przypomnijmy, że MSM w formie czystego ekstraktu roślinnego, jest organicznym związkiem siarki wpływającym na m.in. prawidłowy przebieg syntezy białek oraz hamującym procesy zapalne. Najczęściej stosowany jest w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów oraz w procesie leczenia urazów stawowo-ścięgnowych.

 

Źródło: Horse&Hund

Share.

Leave A Reply