Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oficjalnie zainaugurował działalność Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. W nowej klinice dla Dużych i Małych Zwierząt zaplanowano m.in. dwa bloki operacyjne oraz boksy przeznaczone dla koni oraz krów.

Inwestycja w nową klinikę pochłonęła przeszło 20 mln złotych z czego 75 proc. sfinansowano z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej zajmuje 3 tys metrów kwadratowych powierzchni, na których zlokalizowano laboratoria, gabinety, dwa bloki operacyjne oraz dwa boksy przeznaczone dla koni.

„Liczymy, że klinika, która już dziś służy nam do celów dydaktycznych, a którą od jesieni będziemy wykorzystywali już w pełni jako typową lecznicę, będzie nie tylko miejscem nauki, ale również miejscem, w którym mieszkańcy Poznania i Wielkopolski będą mogli uzyskać fachową poradę i zbadać swoje zwierzęta wykorzystując przy tym jedne z najlepszych narzędzi i sprzętów w tym kraju”- zapewniła w rozmowie z serwisem PAP Nauka w Polsce prof. Małgorzata Szumacher-Strabel, dziekan wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Poznaniu.

Co istotne dla właścicieli koni- klinika ma dysponować karetką ratunkową, która będzie dojeżdżała do dużych zwierząt. Ambulans według zapewnień władz uczelni ma być wyposażony w mobilny sprzęt ratunkowy.

Przypomnijmy, że wielkopolski wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach jest jedną z najmłodszych jednostek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu – funkcjonuje bowiem i kształci lekarzy weterynarii dopiero od 2011 roku.

Share.

Leave A Reply