Dzikie konie lub konie utrzymywane w naturalnych warunkach spędzają nawet do 18 godzin dziennie na jedzeniu różnego rodzaju roślin trawiastych stanowiących źródło skoncentrowanej energii. Pomimo, iż konie dzikie bardzo często podnoszą głowę w celu oceny zagrożenia, warto zwrócić uwagę, że pasą się i żują w pozycji z głową w dół. Jak rzutuje to na udomowione wierzchowce?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z końmi udomowionymi, szczególnie tymi, które spędzają wiele czasu w boksach. Podczas jedzenie nie tylko pobierają znacznie mniej rodzajów roślin, jedzą siano zawierające jeszcze mniej gatunków traw i roślin motylkowych, ale również unikają intensywnego żucia. Dodatkowo podawana jest im duża ilość ziarna z wysoko skoncentrowaną energią, na spożycie której mają stosunkowo mało czasu. To istotnie zmienia sposób pobierania pokarmy i wpływa na stan końskiego uzębienia.

Siano i zboże podawane jest w karmidłach, które są umieszczone znacznie ponad poziomem ziemi. To nienaturalne ewolucyjnie spożywanie wysoko ponad ziemią, może być jedną z przyczyn problemów stomatologicznych współczesnych wierzchowców. Okazuje się że ruchy boczne szczęki i żuchwy powinny być wykonywane w szerokim zakresie tak, aby przedtrzonowce górne i dolne były zużywane w takim samym stopniu. Niestety współczesne warunki utrzymania koni powodują, że zęby nie ścierają się w jednakowym stopniu i w efekcie może dochodzić do powstawania ostrych elementów na ich krawędziach. Warto zauważyć, że rośliny spożywane przez dzikie konie bardzo często wymagają aktywnego i dłuższego żucia i ruchów rozcierających trzonowców. U koni udomowionych problem nieprawidłowo startych zębów sprawia, że zdecydowanie częściej wymagają one interwencji stomatologicznych. Problemy z zębami mogą również pogłębiać karmidła postawione w nienaturalnej dla konia pozycji.

Dlatego warto pamiętać aby – niezależnie od rodzaju zadawanej paszy- wszystkie konie utrzymywane w stajniach poddawane były regularnej kontroli dentystycznej- co najmniej raz lub dwa razy w roku. Dodatkowo warto przeorganizować karmienie tak, żeby zarówno siano oraz pasza treściwa zadawana była z ziemi, a konie jadły z głową w dół.
Lek. wet. Joanna Szwast

Share.

3 komentarze

  1. Od około 6 miesięcy moj kon poza poza sianem dostaje rownież pasze treściwa z ziemi podawana w gumowym żłobie
    Dużo lepiej gryzie i żuje pokarm
    Pozycja taka sprzyja rownież lepszemu oczyszczaniu sie dróg oddechowych z wydzieliny
    Widze bardzo duża poprawę
    Taki sposób karmienia został zalecony przez lekarza weterynarii i super sie sprawdza u mojego 19 nastolatka 🙂

  2. Pamiętajmy tylko by siano zadawane z ziemi nie leżało na piaszczystej powierzchni aby chronić konia przed zapiaszczeniem które zatyka jelita i stanowi zagrożenie dla zdrowia koni. Poza tym jemy tylko z ziemi i polecam siatki zawieszone nad tuż nad ziemia…pozwalają na wolne i długotrawłe pobieranie pokarmu co sprzyja prawidłowemu ścieraniu sie zebów

Leave A Reply