Francuscy naukowcy z Uniwersytetu w Rennes nie mają wątpliwości, że silne obciążenie treningiem oraz brak możliwości 'odreagowania’ stresu poza stajnią, silnie wpływa na zachowanie koni i rozwijanie przez nich zaburzeń emocjonalnych.

Dotychczasowe badania behawioralne realizowane na ludziach wyraźnie wskazały, że przewlekły stres w pracy oraz obciążenie psychicznie może trwale implikować na zdrowie człowieka. Okazuje się, że podobna sytuacja ma miejsce także w przypadku koni. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu we francuskim Rennes.

W badaniu wykorzystano obserwacje 76 koni w wieku od 6 do 15 roku życia, przebywających w “Ecole Nationale d’Equitation”. Konie wykorzystywane były m.in. w WKKW, skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, zaawansowanej rekreacji oraz woltyżerce. Utrzymywane były w podobnych warunkach i – niestety – nie miały dostępu do padoków. Każdy z koni był obserwowany w swoim boksie czterokrotnie w ciągu doby przez kolejne 5 minut- co dało łącznie 20 minut nagrań na dobę.

Analiza wykazała, że aż 65 spośród 75 obserwowanych wierzchowców wykształciło zaburzenia zachowania, które manifestowały od 0,83 proc. do 36,67 proc. czasu obserwacji. Aż 90 proc. koni wykorzystywanych do WKKW lizało lub gryzło kraty boksu, a 60 proc. 'bawiło’ się językiem. Spośród koni skokowych- obok lizania i gryzienia krat oraz zabaw językiem, najczęstszym niepożądanych zachowaniem było 'mechaniczne’ potrząsanie głową. Natomiast wśród koni ujeżdżeniowych obserwowano także potrząsanie głową, chodzenie po boksie oraz nasilające się tkanie. Najniższy odsetek koni dotkniętych niepokojącymi zachowaniami w stajni występował w grupie koni wykorzystywanych do woltyżerki- w tej grupie najczęstszą manifestacją frustracji były zabawy językiem i lizanie  krat.

Naukowcy zauważyli konieczność prowadzenia dalszych badań nad zachowaniem koni – szczególnie w odniesieniu do zmian w warunkach utrzymywania koni. Te zaproponowane w stajniach we francuskim Saumur, zdaniem ekspertów nasiliły wstępowanie niepożądanych końskich zachowań i kształtowanie – uciążliwych do eliminacji – narowów.

 

Źródło: Pols ONE DOI: 10.1371/journal.pone.0007625

 

Share.

5 komentarzy

  1. A to chyba od dawna było wiadomo…ale co odkrycie naukowe, to odkrycie ☺ oby nasze konie były zdrowe tak fizycznie, jak psychicznie☺

  2. Aby coraz więcej stajni sportowych i rekreacyjnych zaczęło puszczać konie na wybiegi 🙂 P.S. bardzo podoba mi się ta strona 🙂

Leave A Reply