Dawać czy nie? Wielu właścicieli i opiekunów koni zastanawia się nad zasadnością podawania swoim podopiecznym probiotyków. Okazuje się, że najnowsze doniesienia z „Journal of equine science” wskazują na korzyści wynikające z podawania „dobrych” bakterii.

Japońscy naukowcy z tokijskiego University of Agriculture and Technology poddali grupę koni randomizowanemu, podwójnie zaślepionemu badaniu, którego celem miała być ocena wpływu probiotyków na poprawę warunków mikroflory bakteryjnej w końskich jelitach. W tym celu 10 zdrowych wałachów przez kolejne 28 dni otrzymywało  preparat probiotyczny i monitorowano ich stan kliniczny, dodatkowo co 14 dni naukowcy pobierali od koni kał oraz krew. Uzyskane dane porównywano z grupą kontrolną, która karmiona była analogiczne z wyjątkiem braku dodatku probiotycznego.

Do jakich wniosków doszli naukowcy? Okazało się, że w grupie koni otrzymujących probiotyk stężenie kwasów karboksylowych w kale było zwiększone w 14 i 28 dniu badania, dodatkowo nie odnotowano wzrostu pH. Co więcej względna ilość enteropatogennego DNA była zdecydowanie mniejsza w grupie otrzymującej probiotyk- co może wskazywać, że dobre bakterie probiotyczne silnie namnażały się w końskich jelitach.

Naukowcy podkreślili więc korzystny wpływ preparatów probiotycznych na poprawę biochemicznego i mikrobiologicznego środowiska jelitowego koni.

Źródło: J Equine Sci. 2014;25(4):65-72. doi: 10.1294/jes.25.65. Epub 2014 Dec 15.

Share.

Leave A Reply