Badania końskiego syndromu metabolicznego prowadzone przez prof. Krzystofa Marycza zdobyły nie lada fundusze. Narodowe Centrum Nauki przyznało kwotę 894 270 złotych grantu na badania prowadzone w Pracowni Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.

Wrocławscy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego mają powody do zadowolenia – w 2017 roku z trzech różnych programów (Opus 11, Sonata 11 i Preludium 11) otrzymają blisko 3,5 mln złotych wsparcia na prace badawcze.

Największy grant pozyskał prof. Krzysztof Marycz, który ze swoim zespołem badać będzie syndrom metaboliczny u koni (EMS).

Przypomnijmy, że zaburzenia metaboliczne związane z EMS wynikają m.in. z patologicznego nagromadzenia w organizmie koni tkanki tłuszczowej. W efekcie tkanka tłuszczowa staje się źródłem substancji pro-zapalnych, których uwalnianie istotnie zaburza gospodarkę hormonalną koni i prowadzi do insulinooporności. Jak informuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu grant  przyznany prof. Krzysztofowi Maryczowi pozwoli na ocenę modulacji metabolizmu i dynamiki mitochondriów oraz metylacji DNA komórek progenitorowych tkanki tłuszczowej z zastosowaniem resweratrolu oraz 5-azacytydyny.

 

WYWIAD: Algi wspomogą konie z syndromem metabolicznym

Źródło: UP Wrocław

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply