Kleszcze to pajęczaki, które mogą być źródłem istotnych problemów zdrowotnych u naszych koni. Aby zrozumieć i uświadomić sobie powagę problemu, przedstawiamy dwa przypadki kliniczne koni, u których stwierdzono poważne problemy zdrowotne po ugryzieniu przez kleszcza.

W literaturze naukowej opisano wiele przykrych skutków chorób odkleszczowych – dotyczą one niemal wszystkich gatunków ssaków. Co warto podkreślić kleszcze mogą również atakować ptaki. Wybrane przez nas przypadki koni – zostały opisane na łamach czasopisma „Journal of the American Veterinary Medical Association„.

Przypadek 1: 12-letni walach pełnej krwi angielskiej

Lekarz weterynarii został wezwany do konia z objawami depresji (osowiałość), spadkiem wydajności oraz zauważoną przez właściciela sztywnością karku. W badaniu klinicznych potwierdzono problemy z podniesieniem szyi, a także podwyższoną temperaturę ciała (38,5 st.C). W badaniu radiologicznym wykluczono uraz szyi i jednocześnie pobrano krew do analizy.

Badanie morfologiczne w kierunku przeciwciał Borrelia burgdorferi okazało się pozytywne, dodatkowo stwierdzono limfopenię (charakterysztyczną dla pierwszej fazy chorób infekcyjnych) oraz wysokie stężenie fibrynogenu w osoczu. Koń otrzymał antybiotykoterapię i po okresie rekonwalescencji powrócił do treningu. Niestety w 60 dniu od zakończonej terapii – doszło do nawrotu objawów – sztywności karku. Dodatkowo doszło do szybko postępujących zaburzeń neurologicznych oraz ciężkiej ataksji. Stan konia uległ nagłemu pogorszeniu, pomimo kolejnej antybiotykoterapii – i ostatecznie został poddany eutanazji.

W trakcie sekcji zwłok stwierdzono u konia m.in. zapalenie opon mózgowych, zapalenie nerwów czaszkowych, a także zapalenie korzeni nerwów rdzeniowych.

Przypadek 2: 7-letni wałach American Quarter Horse

Wizyta lekarza podyktowana była gorączką i niechęcią do jedzeni. W badaniu klinicznym stwierdzono podwyższoną silnie temperaturę ciała, tachykardię (przyspieszone bicie serca) oraz przyspieszony oddech. W trakcie konsultacji pobrano także krew do badania – w którym stwierdzono m.in. anemię, małopłytkowość, a w rozmazie mikroskopowym krwi – piroplazmozę wywołaną pierwotniakiem Babesia sp. Po postawieniu diagnozy – cała stajnia 63 koni została zbadania pod kątem obecności antyciał przeciwko Babesia equi. Jak się okazało, aż 6 było seropozytywnych. Żadnego nie udało się niestety uratować

Źródło: Journal of the American Veterinary Medical Association doi: 10.2460/javma.237.10.1180 , doi: 10.2460/javma.242.7.992

 

 

 

Sezon na kleszcze

Share.

4 komentarze

  1. W tamtym roku jeden z koni w stajni był apatyczny bardzo schudł po wizycie weterynarza okazało się że ma podwyższone tętno oraz temperature. W badaniu krwi wyszła anemia bo próbach wzmocnienia które nic nie dały weterynarz stwierdził że może ma bokerioze i niestety okazało się że wynik jest pozytywny. Koń przez 3 tygodnie dostawał specjalistyczne dożylne leki i udało mu się z tego wyjść ale w zeszłym miesiącu znów stał się osowiały czekamy na wyniki…. 🙁

Leave A Reply