Przewlekła i nawracająca obturacyjna choroba płuc (RAO) może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania końskiego organizmu. Zespół lekarzy weterynarii z Equine Clinic przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie w Monachium sprawdził, jak jedna z najbardziej popularnych chorób płuc u koni może wpływać na zmiany w komórkach mięśni szkieletowych koni.

W tym celu pobrano na drodze biopsji próbki tkanki mięśniowej od 15 zdrowych koni (grupa kontrolna) oraz od 50 koni z rozpoznaną klinicznie obturacyjną chorobą płuc- grupę koni chorych dodatkowo podzielono w zależności od nasilenia schorzenia na konie z łagodną postacią RAO (15 sztuk), umiarkowaną postacią (24) oraz ciężkim RAO (11). Biopsję wykonywano z mięśnia pośladkowego większego, ponadto u wszystkich koni określano aktywność enzymów mięśniowych w spoczynku oraz po wysiłku, a także wykonano pełne badanie płuc.

Na podstawie wnikliwych badań histopatologicznych naukowcy stwierdzili, że większość koni z RAO posiadało patologiczne zmiany w mięśniach szkieletowych- u części zaobserwowano zanik lub przerost włókien, zwyrodnienia miofibrylarne, czy (już w samych komórkach mięśniowych) przerosty mitochondrialne- które wskazują na nadmierne przeciążenia mięśni. Dodatkowo konie z grupy chorych miały utrudnione magazynowanie glikogenu, w porównaniu do zwierząt z grupy kontrolnej. Jednocześnie naukowcy ocenili także stopień zmian, jakie zaszły w komórkach mięśniowych chorych zwierząt i pozytywnie korelowały one z ciężkością choroby płuc.

Naukowcy podkreślili zatem, że przewlekłe choroby płuc mogą mieć wpływ mięśnie, ale ich  wczesne  rozpoznanie oraz skuteczne leczenie może zapobiec postępowaniu patologicznych zmian.

Źródło: J Vet Intern Med. 2008 Jul-Aug;22(4):1014-21. doi: 10.1111/j.1939-1676.2008.0111.x.
Pulmonary dysfunction and skeletal muscle changes in horses with RAO.

Share.

Leave A Reply