Konie po urazach kończyn potrzebują specjalnego traktowania. Zazwyczaj proces wdrażania ich do pracy należy do istotnych z punktu widzenia dalszego użytkowania. Już na samym początku procesu rehabilitacji dużą różnicę może robić podłoże, po którym stąpają wierzchowce. Warto zatem wiedzieć, jak na nich pracują końskie stawy.

Naukowcy z College of Veterinary Medicine na Uniwersytecie w Minesocie postanowili porównać wpływ podłoża na sposób poruszania się, zgięcie i zakres ruchu stawów nadgarstka, stępu oraz pęciny. W tym celu za pomocą odblaskowych markerów (umieszczonych na końskiej skórze) oraz zapisowi video oceniano w ruchu dziewięć, zdrowych koni. Każdy z nich chodził po podłożu twardym (HD), miękkim (SF) oraz gruntowej bieżni (LT). Zapisy z kamery analizowano za pomocą dwuwymiarowo oprogramowania ruchu.

Jakie wyniki uzyskano?

Okazało się, że maksymalne zgięcie stępu oraz tylnego stawu pęcinowego uzyskano na bieżni oraz miękkim podłożu (w porównaniu do podłoża twardego), natomiast największe zgięcie nadgarstka nastąpiło na podłożu twardym oraz w mniejszym stopniu na bieżni (w porównaniu do podłoża miękkiego). Największy zakres pracy stawu nadgarstkowego osiągnięto na twardym podłożu, a maksymalne wydłużenie stępu nastąpiło na podłożu twardym i miękkim (w porównaniu do bieżni). Największy zakres ruchu w stawach w przypadku stępa osiągnięto na miękkiej powierzchni.

Podsumowując naukowcy podkreślili, że chodzenie po różnych powierzchniach wpływa istotnie na zgięcie i rozszerzenie nadgarstka, stępu oraz stawu pęcinowego u zdrowych koni. Badacze podkreślają, że każdorazowo należy skonsultować to z lekarzem weterynarii oraz rehabilitantem – szczególnie gdy na spacer zabieramy konia rekonwalescenta.

 

Źródło: Vet J. 2014 Mar;199(3):413-8. doi: 10.1016/j.tvjl.2013.12.001. Epub 2013 Dec 11. Impact of walking surface on the range of motion of equine distal limb joints for rehabilitation purposes.

 

Share.

2 komentarze

  1. Każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji z weterynarzem i fizjoterapeutą- to ich opinia powinna być w pierwszej kolejności brana pod uwagę.

Leave A Reply