Sześciu profesjonalnych jeźdźców oraz trzy znane im konie uczestniczyły w badaniach nad wzorcem napięć przenoszonych z jeźdźca na wierzchowca poprzez wodze. Analizy badaczy ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych opublikowano 30 grudnia 2015 roku na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Acta Veterinaria Scandinavica”.

Praca szwedzkich naukowców ograniczyła się jednak do ustalenia napięć pojawiających się w dwóch chodach – stępie oraz kłusie. Badacze przyznali, że wiodącą hipotezą ich analiz był wpływ naprężeń przenoszonych wodzami na jakość chodów.

Wykorzystane w badaniu konie były wyposażone w specjalne urządzenia, które dokonywały pasywnych pomiarów na obu wodzach. Co więcej parametry były rejestrowane przy każdym końskim kroku i oceniano w skali od 0-100%. Wyniki jakie uzyskano okazały się być niezwykle intuicyjne.

Największy wzrost napięcia w stępie obserwowano na wodzy w momencie, gdy końska noga znajdowała się w najwyższym punkcie. Analogicznie w kłusie – najsilniejsze napięcia obserwowano w najwyższym punkcie końskiego wykroku, podczas gdy najniższe w fazie pełnego podporu kończyny. Analiza napięcia przenoszonego w kłusie wyraźnie wskazywała na dwufazowość obserwowanego wzorca.

Wyniki te były również zbieżne z  innymi badaniami, jakie pojawiały się w minionych latach m.in. w czasopismach „Equine Veterinary Journal” oraz „Veterinary Journal”.

Źródło: Acta Vet Scand. 2015 Dec 30;57(1):89. doi: 10.1186/s13028-015-0182-3.

Share.

2 komentarze

  1. Wspaniale, dlatego tak wiele koni nie dokracza I chodzi skroconych, poprawiamy rownowage jezdzca bez wodzy I Kon sie otwiera

Leave A Reply