W piątek – 19 sierpnia – na budynku stołecznej PAST’y odsłonięto tablicę, na której wspominamy dokonania powstańca warszawskiego – rotmistrza Henryka Leliwy-Roycewicza – jednego z najlepszych polskich jeźdźców okresu międzywojennego, srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich Berlin 1936 (drużynowo wkkw).

Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej były elementem  obchodów 72 rocznicy zdobycia PAST’y przez batalion AK „Kiliński” dowodzony przez rotmistrza Henryka Leliwa-Roycewicza. Siedziba Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej była dla powstańców istotnym strategicznie punktem, gdyż to właśnie przez ten budynek przechodziły wszystkie połączenia telefoniczne pomiędzy Berlinem a dowództwem sił okupujących Warszawę. Przypomnijmy, że o upamiętnienie rotmistrza Henryka Leliwy-Roycewicza apelował Marcin Szczypiorski.   

„Przed kilkoma miesiącami powstała inicjatywa „dołączenia” do istniejącej tablicy, odlewu twarzy Rotmistrza wraz z kilku-zdaniową informacją o Jego dokonaniach jako żołnierza, sportowca i szkoleniowca. Liczyliśmy, że koszty wykonania i montażu tej tablicy pokryją urzędy państwowe. Pomimo podjętych starań niestety nie udało się  tam pozyskać środków na ten cel”- informował w połowie lipca Marcin Szczypiorski.

Przypomnijmy, że Henryk Leliwa-Roycewicz był dowódcą batalionu „Kiliński”, kawalerzystą oraz olimpijczykiem. Po wojnie trenował młodych adeptów jazdy konnej, był także jednym ze współzałożycieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku świętujemy 80-tą rocznicę zdobycia przez niego srebrnego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.

Mosiężna tablica z wizerunkiem rotmistrza oraz informacją o jego dokonaniach przygotowana została przez artystę plastyka – Stanisława Lejkowskiego.

 

 

 

Share.

Leave A Reply