Stołeczny sklep jeździecki „Stajnia” uruchomił pierwszą w Polsce wypożyczalnie wędzideł. Dzięki nowej inicjatywie jeźdźcy będą mogli nie tylko przetestować wybrane kiełzna, ale również skorzystać z profesjonalnej pomocy w doborze kiełzna.

Projekt to odpowiedź na potrzeby jeźdźców, którzy chcą świadomie i właściwie dobierać kiełzno zgodnie z budową anatomiczną pyska oraz potrzebami swojego wierzchowca. „Zdajemy sobie sprawę jak ważnym elementem codziennej pracy z koniem jest posiadanie najlepiej dopasowanego wędzidła. Jednocześnie wiemy, że każdy koń zareaguje indywidualnie, a bez wypróbowania danego kiełzna nigdy nie mamy pewności jaki uzyskamy rezultat”- podkreślają pomysłodawcy wypożyczalni. Dobór właściwego kiełzna to często proces żmudny wymagający dobrej znajomości końskiej anatomii. Ważna jest bowiem nie tylko szerokość i grubość wędzidła, ale również wielkość przestrzeni, jaką koń ma w pysku np. grubość języka czy szerokość szczęki.

Zwracają również uwagę na to, że złe dopasowanie rozmiaru lub nieprawidłowe używanie wędzidła może nie tylko powodować ból lub ranić konia, ale również prowadzić do powstawania narowów, takich jak przekładanie języka nad ścięgierzem wędzidła. Dodatkowo przypominają o właściwym doborze nachrapnika, który wraz z wędzidłem może mieć zbieżne działanie i pozwalać na częściowe przenoszenie nacisku ze szczęki na na grzbiet nosa.

„Wychodząc na przeciw oczekiwaniom, aby zminimalizować ryzyko nietrafionych wyborów i ułatwić profesjonalny dobór idealnego kiełzna zdecydowaliśmy się stworzyć możliwość testowania wędzidła przed decyzją o jego zakupie”- czytamy na stronie wypożyczalni.

Pamiętajmy, że niewłaściwie dobrane do końskiego pyska, zbyt agresywne czy wreszcie używane w niewłaściwy sposób- wędzidła mogą powodować poważne urazy w obrębie jamy ustnej. O badaniach dotyczących urazów wynikających z niewłaściwego używania i doboru kiełzna pisaliśmy w materiale „Wędzidła bywają brzytwą w rękach jeźdźca”.

 

Share.

9 komentarzy

Leave A Reply