Spowolnienie przyjmowania, a tym samym dostarczanie mniejszej ilości siana w określonej jednostce czasu – wzbudza obawy związane ze zmianą poziomu pH w żołądku koni zmagających się z chorobą wrzodową. Wątpliwości rozwiały badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiej kliniki UC Davis.

Amerykańscy badacze podkreślili, że coraz częstszym zjawiskiem obserwowanym w warunkach klinicznych jest współwystępowanie u koni choroby wrzodowej (EGUS) oraz problemu otyłości. Jednym z proponowanych rozwiązań tej skomplikowanej sytuacji jest stały dostęp do siana przy jednoczesnym spowolnieniu jego podawania. Niestety wielu właścicieli koni obawia się, że rekomendowane przez lekarzy i praktyków siatki spowodują spowolnienie pobierania siana do tego stopnia, że w efekcie dochodzić będzie do nadmiernego zakwaszenia treści pokarmowej w żołądku i pogłębiającego się podrażniania śluzówki żołądka. Zespół kliniki UC Davis postanowił przeprowadzić badanie, w którym porównał sposób zadawania siana i poziom pH wewnątrz żołądka.

W trakcie analizy przeprowadzono 48 godzinny monitoring pH w obrębie żołądka (z wykorzystaniem specjalnej elektrody). Konie otrzymywały siano w ilości 1 proc. ich masy ciała, które zadawano 2-krotnie w ciągu doby w siatkach (grupie badanej) lub bezpośrednia na ziemię (grupie kontrolnej). Dodatkowo włączone do analizy konie były nagrywane, a naukowcy  oceniali czas spędzany na jedzenie, picie, przechadzanie się po padoku lub przebywanie w pozycji stojącej lub leżącej.

Analiza głównego parametru – pH w żołądku – nie wykazała istotnych różnic pomiędzy grupami. Jednocześnie czas, kiedy monitorowana wartość pH była poniżej 4, był podobny w przypadku obu grup koni. Naukowcy zauważyli również, że konie otrzymujące siano na podłoże zjadały go zdecydowanie więcej i szybciej, niż w przypadku koni otrzymujących siano w siatkach.

Wyniki obserwacji wskazują, że siano w siatkach jest bardzo dobrym sposobem na ograniczenie ilości spożywanej paszy objętościowej przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pobierania i zapewnieniu koniom bezpiecznych wartości pH w żołądku.

 

Źródło: Equine Vet J. 2014 Jul;46(4):484-7. doi: 10.1111/evj.12175. Epub 2013 Nov 18.

 

Siatka na siano? Najłatwiej wykonać ją z … hamaka

Share.

2 komentarze

  1. odkąd na włsne oczy widziałam i uwalniałam konia , który zamotał sobie noge w taka siatkę w boksie to nie uwazam zeby siatki były bezpieczne – może predzej torby z otworem ? swojemu parzę codziennie troszke siemienia i nie mam od długiego czasu jakichkolwiek problemów gastrycznych.

Leave A Reply