Naukowcy z Louisiana State University oraz firmy farmaceutyczno-weterynaryjnej Jaguar Animal Health opublikowali pierwsze wyniki pilotażowego badania nad preparatem zawierającym wyciąg z żywicy południowoamerykańskiego drzewa smocza krew (Croton lechleri). Lek ma pomóc w zwalczaniu biegunek oraz kolek będących następstwem procesów zapalnych w jelicie grubym.

Notowana na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ firma Januar Animal Health ma powody do zadowolenia- lek weterynaryjny, zawierający wyizolowany i oczyszczony wyciąg z Croton lechleri, przeszedł pierwsze pozytywnie badania na populacji koni. Pasta z wyciągiem z południowoamerykańskiego drzewa była podawana przez trzy kolejne dni i stopniowo zawierała coraz wyższe dawki substancji czynnej. Dzięki temu naukowcy byli w stanie ocenić nie tylko bezpieczeństwo leku i ewentualnie pojawiające się działania niepożądane, ale również ustalili optymalna dawkę leczniczą. Każdy z koni był dodatkowo poddany obserwacjom klinicznym oraz określano u niego zmiany biochemiczne w obrazie morfologicznym krwi, a także w surowicy i moczu.

W badaniach potwierdzono również działanie przeciwzapalne w obrębie układu pokarmowego – ze szczególnym uwzględnieniem stanów zapalnych w jelicie grubym, wywoływanych przez bytujące w nim bakterie Salmonelli oraz niebytujące w końskich organizmach Clostridium difficile. Oba szczepy bakterii mogą wywoływać przewlekłą i ostrą biegunkę, która w skrajnych wypadkach prowadzi do  silnej utraty płynów oraz kolki.

Croton lechleri to roślina popularnie występująca w Peru, Ekwadorze, Brazylii oraz Meksyku. Dotychczas była szeroko wykorzystywane w medycynie naturalnej tubylców. W swojej krwisto czerwonej żywicy zawiera m.in. taspinę i lignany, które przyspieszają gojenie się wrzodziejących ran, a także działają przeciwbólowo. Dotychczas preparaty z wyciągiem ze smoczej krwi znajdowały zastosowanie w leczeniu grzybic, anemii oraz pomocniczo w terapii niedociśnienia tętniczego.

Share.

Leave A Reply