Chcesz wiedzieć czy Twój wierzchowiec jest właściwie przygotowany do sezonu startowego? Nie wiesz, w jaki sposób ocenić stopień jego wytrenowania? Lekarze weterynarii oraz naukowcy przekonują, że jedną z uniwersalnych metod oceny jest badanie parametrów krwi. 

W najnowszym badaniu opublikowanym na łamach „Australian Veterinary Journal” badacze wskazują na weryfikację zaawansowania treningowego poprzez badanie morfologiczne profilu żelaza. W próbie przeprowadzonej przez włoskich naukowców z Uniwersytetu w Messynie, wzięto pod uwagę dane zebrane od 20 koni pełnej krwi angielskiej znajdujących się w treningu wyścigowym.

Próby krwi pobierano odpowiednio: w dniu rozpoczęcia treningu (T0), w 30 dniu (T30), 60 dniu (T60) oraz 90 dniu (T90) treningu. W każdej z nich oznaczano stężenie mleczanów oraz tempo ich usuwania, a także zawartość żelaza, ferrytyny, transferyny oraz parametry związane ze zdolnością wiązania żelaza oraz wysycenia transferyny.

Wyniki dobitnie pokazały, że trening oraz jego zaawansowanie może mieć wpływ na metabolizm żelaza. Co ważne autorzy publikacji wskazują, że ich odkrycie jest przydatne w ocenie stanu wytrenowania koni sportowych, a także służyć – obok dotychczas znanych metod- do oceny stopienia adaptacji treningu. Oczywiście właściciele koni muszą pamiętać, że każda negatywna zmiana w obrazie morfologicznym krwi powinna skłonić nie tylko do modyfikacji końskiej diety, ale przede wszystkim do zmian w harmonogramie treningowym.

Analiza morfologiczna krwi to najprostsze i jednocześnie niezwykle rozpowszechnione badanie laboratoryjne pozwalające lekarzom weterynarii w łatwy sposób ocenić kondycję i stan zdrowia naszych wierzchowców. Jak często je wykonywać? W przypadku zdrowych koni w treningu sportowym zaleca się, by tego typu badania wykonywane były na początku sezonu, a następnie w miarę potrzeb w trakcie zwiększania obciążeń treningowych oraz po sezonie startowych (w momencie rozpoczęcia tzw. roztrenowania).

Konie, u których wszystkie wskaźniki krwi są prawidłowe mają dużo większe szanse na uzyskanie dobrego wyniku sportowego, niż te u których stwierdzono niedobory. Dodatkowo warto pamiętać, że zwierzęta mające parametry krwi w normie znacznie łatwiej i szybciej regenerują swój organizm po wysiłku startowym.

 

Źródło: Aust Vet J. 2016 Mar;94(3):60-3. doi: 10.1111/avj.12413. Iron profile in Thoroughbreds during a standard training program.

Share.

Leave A Reply