Transport to wielu koni sytuacja mało komfortowa. Załadunek, mała przestrzeń, wstrząsy wywołane poruszaniem się przyczepy oraz nie zawsze odpowiedzialne zachowanie współuczestników ruchu drogowego mogą wywoływać u transportowanego konia dużo stresu. Jak mu zaradzić lub chociaż w minimalnym stopniu złagodzić? Odpowiedź na to pytanie przynoszą badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, a opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „Journal of Equine Veterinary Science”.

Badacze uznali, że receptą na koński stres w transporcie okazać się może terapia olejkiem lawendowym. Aby ocenić jego wpływ na koński organizm – parametry fizjologiczne oraz zachowanie – badacze wytypowali grupę ośmiu koni, które krzyżowo transportowane były w przyczepie, w której rozpylono olejek lawendowy i przyczepie kontrolnej bez zapachu.

U każdego z wierzchowców dokonywano trzech pomiarów częstotliwości rytmu serca (HR), a także trzykrotnie pobierano próbki krwi do oznaczenia  poziomy kortyzolu w surowicy krwi. Pomiarów dokonywano odpowiednio przed załadunkiem do przyczepy, bezpośrednio po rozładunku z przyczepy (konie podróżowały nią około 15 minut), a następnie po ochłonięciu po transporcie (około 50 min po rozładunku).

Zapach robi różnicę

Zarówno w grupie kontrolnej, jak również tej poddanej aromaterapii – poziom HR rósł pomiędzy stanem wyjściowym  a po zadziałaniu czynnika stresowego – przy czym w przypadku próby kontrolnej częstotliwość rytmu serca wzrosła o 10,6 uderzeń na minutę, podczas gdy u koni wdychających olejek lawendowy HR był nieznacznie niższy i wzrósł o 9,3 uderzenia na minutę. Różnice zarysowały się również w przypadku poziomu kortyzolu w krwi, który u koni z grupy kontrolnej (tj. przewożonych w normalnych warunkach) wzrósł o 3,747 pg/uL, natomiast gdy u koni przewożonych w przyczepie z rozpylonym olejkiem lawendowym obserwowany skok kortyzolu wynosił 2,511 pg/uL.

Z punktu widzenia naukowców kluczowym wskaźnikiem do oceny wpływu olejku na koński organizm okazał się poziom kortyzolu w surowicy krwi. W badaniu to właśnie ten parametr wykazywał istotne różnice pomiędzy końmi z grupy kontrolnej i końmi poddanymi aromaterapii. Co ciekawe to kolejne badanie, które potwierdziło właściwości lawendy w zarządzaniu końskim stresem.

Właściwości fitofarmakologiczne lawendy

Właściwości uspokajające i kojące olejków eterycznych lawendy znane są od wielu lat. Olejki pozyskiwane z rośliny zawierają m.in. octan linalylu oraz linalol, które działają uspokajająco, nasennie i rozluźniająco.

 

 

Źródło: Journal of Equine Veterinary Science, Volume 63, April 2018, Pages 8-12, The Use of Lavender Aromatherapy to Relieve Stress in Trailered Horses, doi.org/10.1016/j.jevs.2017.12.008

 

Muzyka łagodzi koński stres

Stres nie sprzyja układowi pokarmowemu

 

Share.

Leave A Reply