Dla wielu właścicieli końskich seniorów priorytetem jest utrzymanie u podopiecznych jakości życia. Wielu z nich, chcąc wspomagać aparat ruchowych swoich koni, decyduje się na podawanie im doustnych suplementów wspomagających pracę układy kostno-stawowego. Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie postanowili sprawdzić skuteczność i zasadność podawania suplementów na stawy.

W trakcie badania przeprowadzono randomizowaną, zaślepioną próbę z placebo oraz preparatem na stawy- zawierającym glukozaminę, siarczan chondroityny oraz metylosulfonylometan (MSM). Badanie przeprowadzono na grupie 24 końskich seniorów w wieku 25-34 lata (średnia wieku wynosiła 29 lat). Naukowcy podzielili konie na dwie grupy. Przez 3 miesiące jedna z nich otrzymywała suplement w dawce przewidzianej przez producenta, natomiast druga grupa otrzymywała placebo. Przed i po przeprowadzeniu u koni kuracji dokonano badań, w których wzięto pod uwagę obiektywne kinematyczne kryteria badane na bieżni. Co analizowano? Naukowcy wzięli pod uwagę m.in. długość kroku , zgięcie nadgarstka, czy zakres ruchomości stawów – skokowego i pęcinowego. Każda z grup koni była aktywizowana i pracowała w dwóch chodach – stępie i kłusie.

W grupie koni otrzymującej 3 miesięczną kurację preparatem z glukozaminą nie wykazano znaczącego wydłużenia i poprawy wykroku w porównaniu do grupy kontrolnej. Naukowcy wskazali jednak, że w grupie koni suplementowanych poprawiło się zgięcie nadgarstka, a obie grupy poprawiły ruchomość stawu pęcinowego. W ocenie naukowców te ostatnie odkrycie to efekt aktywizacji fizycznej koni i ich aklimatyzacji do wysiłku. Według współautora badania – Wima Back’a – analiza dowiodła, że ruch u końskich seniorów wydaje się mieć korzystny wpływ na stan ich aparatu ruchowego. W badaniu nie potwierdzono natomiast żadnych klinicznie istotnych efektów suplementacji – zespół naukowców we wnioskach końcowych stwierdził, że w tym przypadku suplementacja doustna glukozaminą , siarczanem chondroityny oraz MSM nie poprawiła sztywności chodów starszych koni.

Źródło: Equine Vet J. 2013 Sep 6. doi: 10.1111/evj.12182.

 

Share.

4 komentarze

  1. A czy są jakieś badania, że glukozamina i MSM w ogóle działają? Nawet na młodsze konie? Ponoć sprawa mocno dyskusyjna…

  2. Obecnie badania wskazują na bdb. działanie kwasów omega-3. Postaramy się w najbliższym czasie przygotować materiał na ten temat

Leave A Reply