Nadwrażliwość na ugryzienia komarów spędza sen z powiek niejednemu opiekunowi koni. Problem ten jest jedną z najczęściej występujących dermatoz u koni. Międzynarodowy zespół naukowców pracuje nad szczepionką ukierunkowaną na interleukinę-5- odpowiedzialną za poziom eozynofili.

Zespół naukowców zwrócił uwagę, że sezonowe alergiczne zapalenie skóry u koni na poziomie komórkowym manifestuje się silną infiltracją granulocytów eozynochłonnych. W efekcie na skórze dochodzi do powstawania pęcherzy, grudek i sączących się krost wywołujących silny świąd. W efekcie konie drapiąc się doprowadzają do wtórnych zakażeń m.in. bakteryjnych skóry i zranień. W trakcie opracowywania remedium na tą niezwykle uciążliwą dolegliwość badacze za cel obrali opracowanie szczepionki przeciwko końskiej interleukinie-5 (eIL-5).

Do badania zrekrutowano 34 koni, które podzielono na dwie grupy – grupę liczącą 19 koni, która otrzymały szczepionkę oraz grupę kontrolną (15 koni), która otrzymała iniekcję z soli fizjologicznej.

Bezpieczna i skuteczna szczepionka na alergię

Konie, które otrzymały szczepionkę, nie wykazały żadnych działań niepożądanych z nią związanych. Preparat okazał się być dobrze tolerowany i bezpieczny. Co więcej po podaniu stwierdzono, że u 17 z 19 zaszczepionych koni doszło do indukcji miana przeciwciał anty-eIL-5, czyli mówiąc prostym językiem koński układ odpornościowy zyskał tolerancję na pojawiającą po ugryzieniu owada interleukinę-5. Co ciekawe naukowcy stwierdzili u koni zaszczepionych poprawę w zakresie reakcji alergicznej w stosunku do reakcji obserwowanych w trakcie wcześniejszych sezonów alergicznych. 47 proc. koni zaszczepionych uzyskało poprawę o 50 proc., natomiast 21 proc. zaszczepionych koni o 75 proc. W grupie koni, które otrzymały placebo żaden nie osiągnął poprawy wskaźników reakcji alergicznej o 75 proc. natomiast zaledwie 13 proc. uzyskało poprawę o 50 proc.

W ocenie zespołu naukowców opracowana przez nich szczepionka indukująca przeciwciała przeciwko interleukinie-5 jest pierwszym skuteczny preparatem immunologicznym, który pozwala na zapanować nad uciążliwą dla wielu koni alergią na ugryzienia owadów.

 

 

 Źródło: J Allergy Clin Immunol. 2018 Mar 28. pii: S0091-6749(18)30291-4. doi: 10.1016/j.jaci.2018.01.041. [Epub ahead of print]

Walka z owadami w wersji „Do It Yourself”

 

Czy warto chronić konie przed alergenami?

Share.

Leave A Reply