Diagnostyka termowizyjna to łatwy do wykonania i nieinwazyjny sposób obrazowania końskiego ciała. Uzyskane na jej drodze obrazy są doskonałym narzędziem pomocnym zarówno przy diagnostyce schorzeń i asymetrii ciała, jak również przy dopasowywaniu końskiego sprzętu.

Kamery termowizyjne wykrywają promieniowanie w wąskim paśmie fal podczerwonych, które to konwertowane jest na obraz widzialny dla ludzkiego oka. Ten sposób obrazowania idealnie wyłapuje miejsca o zmienionej temperaturze i przepływie krwi – co może bezpośrednio korelować i sygnalizować wystąpienie stanu zapalnego. Co więcej miejsca zmienione chorobowo m.in. z atrofią mięśni, „starymi” uszkodzeniami tkanek, czy bliznami mogą cechować się niższą emisją promieniowania (sprawiać wrażenie chłodniejszych) wynikającą z mniejszego ukrwienia tych partii ciała.

Foto: Rehabilitacjazwierzat24.pl
Foto: Rehabilitacjazwierzat24.pl/Magda Saracyn

 

Kluczem do prawidłowego czytania obrazów termograficznych i ich interpretacji jest … symetria. Porównywanie części prawej i lewej służy bowiem jego kontroli oraz ułatwia lekarzom weterynarii stawiającym diagnozę ewentualną prewencję innych uszkodzeń i kontuzji (np. ochwatu), do jakiego może dochodzić w drugiej kończynie nie objętej kontuzją.

Obrazy termograficzne sprawdzają się m.in. w lokalizacji kulawizn, przy problemach wynikających z niewłaściwego dopasowania siodeł, przy wykrywaniu stanów zapalnych stawów czy do oceny gojenia się tkanek miękkich konia. Niektóre w wyników badań naukowych sugerują, że dzięki termografii można wykryć problemy ze ścięgnami i więzadłami nawet na dwa tygodnie przed pojawieniem się objawów klinicznych w postaci kulawizny.

Oczywiście metoda ta ma również swoje ograniczenia wynikające z faktu odczytywania temperatur wyłącznie z powierzchni końskiego ciała. Kluczowe dla właściwego odczytu okazują się również warunki wykonywania badania. W najnowszej publikacji badacze z Universidade Federal do Paraná stwierdzili, że najbardziej wiarygodne wyniki diagnostyki obrazowej uzyskuje się w momencie, gdy badany wierzchowiec – tuż przed pomiarem – przebywał przez około 30 minut w pomieszczeniu o stałej i kontrolowanej temperaturze powietrza. W analizie wykorzystano grupę 15 zdrowych koni, których wykonano badanie termograficzne (klatki piersiowej, odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz miednicy) w warunkach temperatury 'pokojowej’ oraz w 30 minucie, 60 minucie oraz 90 minucie przebywania wewnątrz pomieszczenia z kontrolowaną temperaturą 21 st.C.

Jak wyjaśniają badacze 30 minut w pomieszczeniu pozwala na wystarczające zrównoważenie temperatury skóry u koni i umożliwia przystąpienie do badania właściwego.

 

Źródło: Cienc. Rural vol.45 no.7 Santa Maria July 2015  Epub May 22, 2015 http://dx.doi.org/10.1590/0103-8478cr20140675  

 

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply