OPodejrzewasz, że Twój wierzchowiec może mieć problemy z zębami? Lekarze z brytyjskiej Kliniki Stomatologicznej (The Equine Dental Clinic) pokazują, jak w prosty sposób sprawdzić, czy koń nie cierpi z powodu syndromu EOTRH, czyli patologicznej resorpcji siekaczy.

Przypomnijmy, że odontoklastyczna resorpcja zębów u koni (Equine Odontoclastic Tooth Resorption and Hypercementosis- EOTRH) to niezwykle bolesne schorzenie dotykające konie w sile wieku oraz końskich seniorów. Choroba ta manifestuje się uszkodzeniem i powolnym rozpuszczeniem korzeni siekaczy, a czasami również kłów. EOTRH jest związany m.in. z procesem starzenia się zębów przy czym stopień nasilenia zjawiska według różnych badaczy wynika z innych czynników np. stresu oraz obciążenae (wiążące się ze zgrzytaniem zębów), niewystarczającego przeżuwania powodujące, że końska ślina skapuje do siekaczy (które w określonym wieku tracą ochronę dziąseł), czy wreszcie w wyniku zakażenia bakteriami –Treponema i Tannerella spp, których obecność (100 proc.) stwierdzono w jamie ustnej koni ze zdiagnozowanym problemem stomatologicznym. WIĘCEJ O EOTRH PRZECZYTASZ TU!!!

Dziś w mediach społecznościowych dr Chris Pearce, dyrektor i fundator The Equine Dental Clinic pierwszej w Europie Kliniki Weterynaryjnej specjalizującej się w końskiej stomatologii, zaprezentował jak wykonać 'słynny test’ marchewki. Sprawdźcie sami i oceńcie, czy przypadkiem Wasz koń nie potrzebuje wizyty 'wróżki zębuszki’.

Share.

Leave A Reply