Jak co roku podsumowujemy najczęściej czytane artykuły, jakie pojawiły się w naszym portalu. W tegorocznej dziesiątce nie zabrakło wywiadów z ekspertami, jak również opisów najnowszych wyników badań w obszarze medycyny weterynaryjnej oraz dobrostanu koni. Które z publikacji znalazły się w czołówce? Sprawdźcie sami!

Nr 10. Ranking 2017 roku otwiera rozmowa z dr hab. Jakubem Gaworem, profesorem nadzwyczajny Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk, prezesem ESCCAP Polska. W wywiadzie z KZJ ekspert Polskiej Akademii Nauk wyjaśnia – dlaczego profilaktyka przeciwpasożytnicza jest jednym z kluczowych elementów dbałości o końskie zdrowia, a także wskazuje w czym tkwi sukces skutecznie przeprowadzonego odrobaczania.

WYWIAD: Wstęp do prawidłowego i skutecznego odrobaczania koni

 

Nr 9. To ciekawy artykuł dedykowany hodowcom koni autorstwa lek.wet. Katarzyny Szcześniak (Karivet – leczenie koni 24 h). „Chcąc hodować konie, które w przyszłości będą podbijać parkury, krosy i czworoboki warto pamiętać, że zdrowie i prawidłowy rozwój źrebięcia uwarunkowany jest m.in. pulą genetyczną przekazaną przez jego rodziców”- pisze w artykule ekspertka i wyjaśnia, jakie schorzenia powinny dyskwalifikować konie z dalszej hodowli.

Kiedy konia należy wykluczyć z hodowli (cz.I)

 

Nr 8. Publikacja z miejsca ósmego to wywiad z prof.n.wet. Piotrem Ostaszewskim z Zakładu Dietetyki, Katedry Nauk Fizjologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W rozmowie z redakcją KZJ wyjaśnia procesy fizjologiczne przebiegające w końskich mięśniach, a także wyjaśnia dlaczego – chcąc wymagać osiągać doskonałe wyniki w treningu – należy zadbać o właściwie zbilansowaną dietę i suplementację koni.

WYWIAD: przygotowanie do właściwego treningu zaczyna się w żłobie

 

Nr 7.  Artykułem, który wzbudził zainteresowanie okazała się publikacja prezentująca wyniki badań prowadzonych przez brytyjską organizację Animal Health Trust. Wyniki obserwacji potwierdzają, że znajomość wśród właścicieli koni klinicznych objawów takich schorzeń jak ochwat jest nadal niewystarczająca. Dlatego zachęcamy wszystkich koniarzy do ciągłego pogłębiania wiedzy – dla dobra wierzchowców!

Właścicielom koni trudno dostrzec problemy ochwatowe

 

Nr 6. To kolejna publikacja wskazującą na potrzeby bytowe naszych wierzchowców. Brytyjsko-francuskie badania opublikowane na łamach czasopisma „Die Naturwissenschaften” wyraźnie wskazują, że złe nastawienie wierzchowców do pracy i stawianych im wymogów może wynikać nie tylko ze złego samopoczucia i problemów zdrowotnych, ale również warunków utrzymania.

Warunki utrzymania wpływają na nastawienie naszych wierzchowców

 

Nr 5. Na półmetku rankingu znalazł się artykuł poświęcony elementowi końskiego rzędu – czyli wędzidłom. Badania prowadzone przez naukowców z Irlandii i Australii pozwalają nam na prześledzenie rodzaju, stopnia oraz lokalizacji miejsc na wędzidle, które wchodzących w interakcje z tkankami wewnątrz pyska. Naukowcy zapowiedzieli kontynuację projektu badawczego, który będzie koncentrować się na badaniach ilościowych i ocenie ciśnień wywieranych na tkanki podczas rutynowej pracy treningowej. Z pewnością nasza redakcja będzie śledzić postęp prac badawczych.

Wędzidła pod lupą naukowców

 

Nr 4. O podium w 2017 roku otarło się badanie poświęcone dutce – narzędziu, którego użycie wzbudza nadal wiele kontrowersji. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie przynoszą badania naukowców z Brown University na Rhode Island oraz  Uniwersytetu Stanowego w Michigan.

Dutka – miejsce jej umieszczenia wpływa na reakcję stresową konia i uśmierzenie bólu

 

Nr 3. W rankingu 2017 roku podium otwiera publikacja, która dla niejednej młodej osoby oraz rodzica może stać się zachętą do uprawiania jeździectwa. Badania przeprowadzone przez specjalistów zdrowia publicznego wyraźnie wskazują, że jazda konna sprzyja u dzieci rozwojowy zdolności poznawczych, umiejętności samokontroli, a także poprawia zdolności arytmetyczne oraz umiejętność rozwiązywania zadań behawioralnych. Wyniki analiz skłaniają nas do zawołanie – „na koń”!

Jazda konna wspiera zdolność do uczenia

 

Nr 2. Tegorocznym doniesieniem z numerem 2 jest informacja, w której Niemiecka Federacja Jeździecka przypomniała o zakazie golenia wąsów czuciowych u koni i konsekwencjach, jakie są nakładane na zawodników decydujących się na tego typu zabiegi. Jednocześnie Imke Lubeseder piastująca funkcję sekretarza generalnego niemieckiego związku przypomniała, że konie uczestniczące w zawodach na terenie Niemiec, u których zostanie stwierdzony brak wibrysów (wynikający z działania człowieka), będą dyskwalifikowane!

Golenie wibrysów na indeksie Niemieckiej Federacji

 

Nr 1. Niekwestionowanym liderem wśród najczęściej czytanych artykułów okazała się informacja dotycząca regulacji, która od wczoraj (1 stycznia 2018 roku) obowiązuje na terenie Danii. W październiku 2017 roku władze Duńskiej Federacji Jeździeckiej zdecydowały, że komisarze uczestniczący w zawodach będą mieli obowiązek sprawdzania sposobu i siły zapięcia nachrapników na każdych zawodach. Osoby oficjalne początkowo mają korzystać z tradycyjnej metody sprawdzania siły zapięcia nachrapnika tj. za pomocą palców. Zgodnie z wytycznymi pomiędzy kością nosową a nachrapnikiem wymagane będzie miejsce około 1,5 cm. Ta zasada ma być stosowana do wszystkich typów nachrapników.

Duńska Federacja Jeździecka mówi NIE zbyt ciasno zapiętym nachrapnikom

 

Mamy nadzieję, że zaprezentowane zestawienie najczęściej czytanych artykułów będzie dla Państwa interesujące – wszak to właśnie nasi Czytelnicy odwiedzający nasz portal co roku kreują TOP 10 Ministerstwa Zdrowia Koni.

 

TOP10: Rok 2016 w Ministerstwie Zdrowia Koni pod znakiem kontrowersji

TOP10, czyli czym Ministerstwo Zdrowia Koni w 2015 zaintrygowało czytelników

 

Share.

Leave A Reply