Koniec roku skłania do podsumowań – również w redakcji KZJ. W mijającym roku nasi czytelnicy otrzymali od nas 227 publikacji – mamy nadzieję, że każdy znalazł interesujący materiał dla siebie. Tradycją stało się, że w ostatnim dniu mijającego roku publikujemy listę 10 najczęściej czytanych artykułów. Oto ona!

TOP 1 Nieoczekiwanym numerem jeden tegorocznego zestawienia był materiał opublikowany w sierpniu, w którym opisaliśmy sytuację do jakiej doszło w trakcie targów Great Yorkshire Show w Wielkiej Brytanii. Sędziowie zdecydowali o eliminacji ośmiu jeźdźców, którzy ich zdaniem byli zbyt ciężcy dla swoich wierzchowców. W portalach społecznościowych materiał ten był udostępniany i komentowany przez blisko tysiąc naszych czytelników!

Kontrowersje wokół masy ciała jeźdźców

TOP 2 Numerem dwa tegorocznego zestawienia okazał się – równie kontrowersyjny – materiał poświęcony sile zapinania nachrapników. Jako pierwsi w Polsce opublikowaliśmy wyniki badań, jakie przedstawiono w trakcie czerwcowego kongresu International Society for Equitation Science 2016. Materiał opublikowaliśmy w lipcu.

Nachrapniki, jak brzytwa w rękach sportowców

TOP 3 Trzecim w tegorocznym zestawieniu okazał się materiał, który opublikowaliśmy 11 maja (w dniu urodzin naszej redaktor naczelnej :)- przypis redakcji ). Po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia Koni trzymało rękę na pulsie! Jako pierwsi w Polsce przedstawiliśmy wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Plose ONE”, które kładą nowe światło na kwestię dopasowania, użytkowania ogłowi i poziom stresu odczuwanego przez kiełznanego konia.

Ogłowie ma wpływ na poziom stresu u koni

TOP 4 Czy maść może przekładać się na zachowanie koni? Naukowcy nie mają wątpliwości, że tak! Oto numer cztery naszego zestawienia.

Maść konia ma wpływ na jego zachowanie

TOP 5 Czy wiesz co sprawia największą przyjemność Twojemu wierzchowcowi? Odpowiedź przynoszą badania naukowców z wydziału medycyny weterynaryjnej Charles Sturt University w Australii, które przybliżyliśmy naszym czytelnikom w marcu.

Aby skutecznie nagradzać konia w trakcie pracy

TOP 6 Szóstym najbardziej poczytnym materiałem okazał się artykuł prezentujący różnice pomiędzy polarowymi owijkami a bandażami elastycznymi. Zespół amerykańskich lekarzy weterynarii pokusił się o analizę różnicy ciśnień – jakie wywierają one na końską nogę.

 

Wpływ owijek i bandaży elastycznych na kończyny

TOP 7 Zmrożona trawa staje się dylematem wielu opiekunów koni – czy słusznie? Lekarze weterynarii z Eqwest Equine Veterinary Clinic z angielskiego hrabstwa Devon rozwiewają wątpliwości dotyczące problemów zdrowotnych, jakie mogą być efektem przekąski z mrożonej trawy.

Zmrożona trawa a końskie zdrowie

TOP 8 Agresja to element pojawiający się w relacjach stadnych. Styczniowe wydanie czasopisma „Journal of Interdisciplinary Research” przybliżyło nam to zagadnienie. W artykule przygotowanym przez polskich badaczy czytamy, że za wszelkimi nietypowymi zachowaniami autoagresywnymi stoimy… my sami. Redakcji Konia Zdrowego Jak udało się porozmawiać ze współautorką badania – Katarzyną Olczak.

Za nadmierną agresją u koni stoi … człowiek

TOP 9 Najwięksi i najbardziej utytułowani sportowcy świata tacy jak Michel Jung, czy Charlotte Dujardin, zadają kłam twierdzeniu, że koń sportowy nie powinien wychodzić na padok. Dostęp i możliwość korzystania z przestrzeni poza stajnią jest kluczem nie tylko do zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim zdrowia psychicznego naszych wierzchowców. #KochamToPadokuje

Encyklopedia zdrowia koni: po co im padok?

TOP 10 Wielu właścicieli koni zastanawia się, dlaczego kolki są najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci u koni. Lekarze weterynarii z Uniwersytetu w Guelph nie mają wątpliwości, że głównymi przyczynami tych przykrych schorzeń są – budowa układu pokarmowego oraz … sam proces udomowienia.

Kolki: przykry efekt udomowienia koni

 

Mamy nadzieję, że lektura tegorocznych tekstów przysporzyła naszym czytelnikom wiele satysfakcji. Liczymy, że w nadchodzącym roku grono czytelników KZJ powiększy się, a przygotowywane przez nas materiały będą odpowiadały Państwa potrzebom.

 

 

TOP10, czyli czym Ministerstwo Zdrowia Koni w 2015 zaintrygowało czytelników

Share.

Leave A Reply