W miniony weekend redakcja „Konia Zdrowego Jak” uczestniczyła w warsztatach masażu i stretchingu koni zorganizowanych w ramach cyklu spotkań Akademii Hodowcy i Jeźdźca oraz Fundacji Horsesport. Zdaniem uczestników w tego typu szkoleniach powinni brać udział wszyscy właściciele koni, a także jeźdźcy i trenerzy zajmujący się szeroko rozumianym sportem jeździeckim oraz rekreacją.

Na warsztatach w bardzo przystępny sposób przedstawiony został zarys anatomii i biomechaniki ruchu koni. To właśnie znajomość podstawowych struktur anatomicznych i ich wzajemnych powiązań pozwala w na zrozumienie przyczyn dolegliwości, z jakimi spotykamy się w codziennym użytkowaniu naszych wierzchowców.

Masaż nie tylko stanowi doskonałe uzupełnienie zaordynowanego przez lekarza weterynarii terapii, ale również jest doskonałym elementem wspomagającym efekty codziennych treningów sportowych. Warto podkreślić, że jest on także rewelacyjnym sposobem na przyniesienie ulgi i ukojenie zmęczonych – codzienną pracą – końskich mięśni.

Szkolenie ukierunkowane było m.in. na umiejętność oceny kondycji mięśni najintensywniej wykorzystywanych w pracy pod siodłem, a także umiejętność rozpoznawania reakcji bólowych. Prowadząca zajęcia zoofizjoterapeutka Katarzyna Łukaszewicz podkreśliła, że umiejętnie przeprowadzona wstępna ocena umięśnienia pozwala na zapobieżenie wszelkim dalszym dolegliwościom wynikających z użytkowania koni.

Dodatkowym punktem w programie warsztatów, była część poświęcona wiedzy związanej z dopasowaniem siodeł. Źle leżące na końskim grzbiecie siodło może być wstępem do szeregu następujących po sobie niepożądanych zmian w muskulaturze, a co za tym idzie – problemów w użytkowaniu wierzchowca. W skrajnych sytuacjach nieprawidłowo dopasowane może przyczynić się do całkowitego wykluczenia z użytkowania wierzchowego .

Oprócz podstaw anatomii układu ruchu oraz biomechaniki prowadząca warsztaty przedstawiła dostępne zabiegi fizjoterapeutyczne oraz podstawowe zasady stretchingu, które warto wdrażać do codziennej stajennej rutyny.

 

Lek.wet. Joanna Szwast

Uwaga! Kolejne szkolenia z zakresu masażu i stretchingu koni organizowane przez Akademię Hodowcy i Jeźdźca przewidziano już na drugą połowę kwietnia oraz maj. Więcej informacji na stronie organizatorów.

Share.

Leave A Reply