Najlepsza uczelnia kształcąca lekarzy weterynarii – UC Davis – pozyskała pierwszy na świecie skaner do pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), który może być wykorzystywany w diagnostyce obrazowej koni. Według zapowiedzi władz uczelni skaner rozpocznie pracę w kalifornijskim Centrum Zdrowia Koni (Center for Equine Helth – CEH) już w trakcie tegorocznego lata.

Inwestycja w koński PET pozwala uczelni na rozszerzenie możliwości diagnozowania obrazowego. Pozytonowa tomografia emisyjna pozwala na szczegółową ocenę obrazów strukturalnych organów oraz tkanek, a także zgłębić aktywność na poziomie komórkowych – poprzez ocenę czynnościową np. tkanki kostnej oraz tkanek łącznych. Zdaniem władz uczelni umożliwia to niektóre ze zmian w narządach wykryć wcześniej, niż pozwalają na to tomografy komputerowe czy rezonanse magnetyczne.

 

http://www.vetmed.ucdavis.edu/whatsnew/images/hoofs.jpg
Obraz diagnostyczny syndromu trzeszczkowego u 20-letniego konia pełnej krwi angielskiej. Zaznaczone zmiany wskazują na obszar pojawiającego się zwyrodnienia, które może prowadzić do powstania cysty kopytowej. Foto: UCDavisVetMed

 

Urządzenie nie jest jednak novum dla kalifornijskich lekarzy weterynarii. Przez ostatni rok – w ramach projektu badawczego – testowali oni bowiem prototyp urządzenia.Wyniki ich analiz wskazują, że PET pozwala m.in. na:

  • ocenę i identyfikacje małych przebudowanych obszarów kości, które w miejscu przyczepu ścięgien czy więzadeł mogą ograniczać koniom mobilność i zakres ruchu;
  • wykazywanie obszarów zwiększonej aktywności w obrębie tkanki kostnej wskazującą na toczące się procesy zapalne oraz pojawiające się zwyrodnienia;
  • wskazywanie obszarów silnej proliferacji kości – czyli rozrastania się tkanki kostnej.

Zdaniem dr Mathieu Spriet’a, radiologa zatrudnionego w CEH, wstępne wyniki badań sugerują, że nowe urządzenie będzie rewolucją w diagnostyce obrazowej koni. Placówka w tym roku planuje kontynuowanie badań klinicznych, do których kwalifikowane będę konie, u których dotychczas zastosowane techniki diagnostyki obrazowej nie rozstrzygnęły o diagnozie kulawizny, a także te, u których wyniki badań TK oraz MRI nie pomogły w ustaleniu jednoznacznej diagnozy z uwagi na mnogość nieprawidłowości w obrazie diagnostycznym.

Władze uczeni wskazują również, że zakup PET nie byłby możliwy bez wsparcia organizacji – Grayson-Jockey Club Research Foundation oraz prywatnych darczyńców wspierających CEH.

Share.

Leave A Reply