We wtorek – 31 października – światło dzienne ujrzał oficjalny dokument „Narodowy Plan Zdrowia Koni” przygotowany przez Amerykańską Radę ds. Koni (American Horse Council – AHC) oraz American Association of Equine Practitioners (AAEP) amerykańskie stowarzyszenie skupiające lekarzy weterynarii oraz studentów kierunku medycyna weterynaryjna. Dokument jest zbiorem wytycznych mających na celu zachowanie dobrostanu, właściwej  bioasekuracji oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród koniowatych na całym kontynencie.

Dokument stanowi strategię dla całego, szeroko rozumianego „przemysłu” końskiego – począwszy od hodowców i właścicieli koni, przez trenerów, zawodników, lekarzy weterynarii i kliniki weterynaryjne, po osoby zajmujące się transportem czy zarządzaniem międzystanowymi szlakami turystycznymi, na których konie wykorzystywane są, jako środek transportu.

Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że głównym założeniem jest wskazanie standardów mających wpływać na lepszą ochronę zdrowia i dobrostany koni na teranie USA, ale również w całej Ameryce Północnej. Dodatkowo wprowadza wytyczne dotyczące kontroli weterynaryjnej oraz profilaktyki chorób zakaźnych, a także opisuje kwestie związane ze stworzeniem i utrzymywaniem system szybkiej komunikacji w przypadku wybuchu epidemii.  Narodowy Plan Zdrowia Koni wyraźnie określa również role i zakres odpowiedzialności osób zajmujących się końmi w zakresie m.in. prewencji rozprzestrzeniania chorób, bioasekruacji, diagnostyki, czy monitoringu epidemiologii.

Jednocześnie dokument ma wspierać powstawanie programów edukacyjnych dla właścicieli koni i przedstawicieli branży jeździeckiej w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym. Co ciekawe obie organizacje zaangażowane w przygotowanie dokumentu zapewniły, że na kształt i kierunki prowadzonych badań naukowych przewidzianych w programie, wpływ będą mieli również wszyscy zainteresowani. Swoje zdanie będą mogli wyrazić za pośrednictwem ankiet udostępnianych i przeprowadzanych przez AAEP oraz stronę NAHMS udostępnianą przez Amerykański Departament Rolnictwa.

Jak informuje Equine Disease Communication Center, obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych notuje się ogniska takich wirusów jak m.in. wirus Zachodniego Nilu czy wirus wschodnioamerykańskiego końskiego zapalenia mózgu.

 

Źródło: AHC

Share.

Leave A Reply