Skoki gimnastyczne to podstawa treningu skokowego – nie tylko z uwagi na lepsze prowadzenia konia w parkurze i obycie koni z przeszkodami, ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie ich przednich kończyn. Właściwa parabola lotu nad przeszkodą pozwala na ograniczenie ryzyka urazów tkanek miękkich wynikających z przeciążeń pojawiających się w trakcie skoków.

Siłą i potęga skoku to nie wszystko – wskazują naukowcy i eksperci z brytyjskiej organizacji Animal Health Trust oraz Brytyjskiej Federacji Jeździeckiej. W badaniu opublikowanym na łamach czasopisma „Equine Veterinary Journal” zwracają uwagę, że dobry skoczek powinien charakteryzować się parabolą lotu, która ograniczać będzie do minimum nacisk wywierany na tkanki miękkie podczas lądowania.

Oceniając optymalną parabolę lotu wykorzystano osiem koni, które w trakcie przejazdu konkursowego pokonywały stacjonatę wysoką na 140 cm. Za pomocą specjalnie przygotowanych czujników umieszczonych na kończynach, szyi oraz placach wierzchowców przeanalizowano podejście do przeszkody, lot oraz zachowanie się końskiego ciała przy lądowaniu. Aby ocenić powiązania pomiędzy wartościami odczytanymi z poszczególnych czujników wykonano tzw. test korelacji Pearsona.

W ocenie badaczy mocno podniesiona głowa i zwiększenia kąta pomiędzy szyją a głową wiązała się ze słabszym zgięciem stawów skokowych (korelacja r= -0,81, P = 0,0141) i silniejszym zapadnięciem się całego końskiego tułowia przy lądowaniu (korelacja r = 0,77, P = 0,03). Jednocześnie silniejsze zgięcie kręgosłupa podczas odskoku – na odcinku piersiowo-lędźwiowo-krzyżowym – wiązało się z obniżonym obciążeniem na stawy m.in. staw pęcinowy przy lądowaniu (korelacja wynosiła r = 0.78, 0.75; P = 0.03).  Co więcej silniejsze zaokrąglenie (zbliżone do optymalnej paraboli lotu) kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym wiązało się z mniejszym zgięciem stawu biodrowego podczas lądowania.

Naukowcy podkreślili, że z punktu widzenia profilaktyki urazów w dyscyplinie skoków przez przeszkody optymalnym okazuje się trening ukierunkowany na zmniejszenie kąta pomiędzy głową, a szyją przy podejściu do przeszkody. Ważna jest również praca nad właściwym zgięciem (baskilem) w trakcie lotu. W opracowaniu podkreślono, że z uwagi na ryzyko urazów tkanek miękkich, w trakcie treningu koni skokowych w sposób szczególny powinno się zwracać uwagę na treningi gimnastyczne ukierunkowane na optymalizację techniki końskiego skoku.

 

Źródło: Equine Veterinary Journal „Jumping Technique Alters Limb Kinematics in Showjumping Horses” DOI: 10.1111/evj.12267_155

 

Share.

Leave A Reply