Stworzona przez dr Kenzo Kase metoda kinesiotapingu robi w fizjoterapii niesamowitą furorę. Coraz częściej stosuje się ją również w zoofizjoterapii. O możliwościach jej wykorzystania w rehabilitacji i odnowie biologicznej koni rozmawiamy z Agatą Siczek – zoofizjoterapeutką oraz instruktorką kinesiotapingu dla koni.


Koń Zdrowy Jak: Czym jest kinesio-taping?

Agata Siczek, www.masazkoni.eu: Kinesiotaping to metoda polegająca na oklejaniu ciała specjalnymi elastycznymi taśmami. Taśma swoimi właściwościami imituje skórę. Zastosowany w nich klej dzięki specjalnej formule (bez lateksu) ma właściwości hipoalergiczne. Warto podkreślić, że taśmy są oddychające i wodoodporne, dzięki czemu po ich aplikacji można je nosić przez kolejne dni. Zazwyczaj czas aplikacji wynosi od 24 godzin do kilku dni.

W jakich sytuacjach, czy urazach metoda ta znajduje zastosowanie?

AS: Rozmawiając o zastosowaniu warto wiedzieć, że aplikacje kinesiotapingu stosowane są zarówno w celu redukcji obrzęków wynikających m.in. ze schorzeń układu limfatycznego, jak również układu krążenia, ale również w przypadków problemów z układem kostno-szkieletowym. Dzięki metodzie kinesiotapingu można poprawiać pracę mięśni oraz stawów. W tym celu stosuje się np. aplikacje korekcyjne. Są również takie wzory, dzięki którym jesteśmy w stanie redukować lub likwidować przeczulicę. Ostatnim istotnym efektem, który można osiągnąć dzięki taśmom jest działanie przeciwbólowe.

Jak kinesio-taping działa na konie?

AS: Kinesiotaping działa na konie analogicznie do tego, jak oddziałuje na ludzi tj. reguluje napięcie mięśniowe w miejscu aplikacji taśmy. Co istotne w przeciwieństwie do ludzi u koni wykluczony jest efekt placebo – wszak nie jesteśmy w stanie wmówić zwierzęciu ze naklejona taśma jest w stanie pomóc w określonej dolegliwości np. poprzez zniesienie bólu, czy wpływ na tkanki podskórne. W przypadku koni można wykonywać zarówno aplikacje korekcyjne, jak również powięziowe, limfatyczne etc.

Kiedy warto zastanowić się na obklejeniem naszego wierzchowca?

AS: W praktyce kliniczne warto rozważyć obklejenie konia w wypadku problemów z zapaleniem powięzi, a także ze zdiagnozowanymi problemami mięśniowymi czy w wypadku problemów kompensacyjnych. Aplikacje stosuje się również wspomagająco przy urazach ścięgien, stawów przy obrzękach czy krwiakach. W wypadku złego wzorca poruszania możemy taśmami wspomóc konia. Kinesiotaping może być również bardzo pomocny u koni z ochwatem, po operacjach oraz w trakcie zabliźniania się ran.

Czy metody tej można używać w takich sytuacjach jak – transport, jazda etc.?

AS: Jak najbardziej – taśmy mogą zostać przez nas wykorzystane w trakcie treningu. Wówczas stosuje się wzór aplikacji mające na celu zwiększenia zakresu ruchu np. określonego stawu, czy też pozwalający zwiększyć komfort poruszania się wierzchowca. Warto również pamiętać, że taśmami można również korygować sposób poruszania, co pozwala modyfikować pamięć mięśniową. W swojej pracy wielokrotnie stosowałam również oklejanie koni przed i na czas długodystansowych podróży.

Czy są przeciwwskazania do tapingu?

AS: Przeciwskazaniami do oklejania są złośliwe zmiany nowotworowe i problemy skórne. Zazwyczaj unikamy oklejania otwartych ran, skóry z widocznymi podrażnieniami, czy zmienionej chorobowo. Pragnę nadmienić że w dniach 3-4 lipca 2017 w KJK Szary Michałowice odbędzie się pierwsze w Polsce i Europie Wschodniej szkolenie Kinesio Equine KTE1-KTE2 dla grupy 10 uczestników. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie organizatora.

O KIM MOWA:
Agata Siczek dyplomowana zoofizjoterapeutka (uprawnienia Ministerstwa Edukacji Narodowej), instruktorka Kinesio Tapingu (CKTIE oraz CKTPE) z międzynarodowymi uprawnieniami KTA Equine KTE1, KTE2 oraz KTE3. Uczestniczka licznych kursów m.in. prowadzonych przez dr n. wet. Olgę Kuleszę, lek. wet. Katarzynę Żukiewicz- Benoit oraz Lee Hollen. Z końmi związana od dziecka, specjalizowała się w rajdach długodystansowych. Złota medalistka Mistrzostw Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców w Rajdach Długodystansowych, członek kadry narodowej zakwalifikowana na Mistrzostwa Europy Zabreh i posiadaczka pierwszej klasy sportowej. Zachęcamy również do odwiedzin strony www.masazkoni.eu oraz profilu Pani Agaty w serwisie Facebook.

 

WYWIAD: Pierwsza pomoc w urazach ścięgien

WYWIAD: Odnowa biologiczna potrzebna każdemu organizmowi

Share.

Leave A Reply