Zachowanie konie w trakcie prezentowania się na padoku może nam pomóc ocenić jego szanse w wyścigu – dowodzą australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne.

„4-7-1” tak typował Nikodem Dyzma w trakcie swojego debiutu na Służewcu. Zapytany w filmie o sposób wytypowania zwycięskiego porządku odpowiedział: „cztery, bo koń ma cztery nogi, siedem, bo dzisiaj jest siódmy dzień tygodnia, a jeden, bo jestem po raz pierwszy na wyścigach”. To oczywiści filmowa fikcja, ale … australijscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy zachowanie konia przed biegiem może pomóc w wytypowaniu zwycięscy.

Analizę oparto o 867 koni uczestniczących w 67 wyścigach na dwóch torach wyścigowych – Flemington oraz Moonee Valley. Naukowcy dla każdego z koni wybrali 29 zmiennych, które oceniano na podstawie nagrań z padoku, dojazdu do maszyny startowej oraz samego procesu wprowadzania koni do start-boksów. Uzyskane dane poddano jedno- i wielowymiarowej analizie statystycznej, która wskazała głównie … jakie aspekty brać pod uwagę typując konia, który z pewnością wyścig przegra!

Kluczowy wpływ na kolejność koni na mecie miało m.in. zadzieranie głowy w momencie, gdy jeździec znajdował się na końskim grzbiecie, a także opór wobec wędzidła oraz podnoszenie ogona (sic!). Co więcej porównując konie zwycięskie do przegranych zdecydowanie większe prawdopodobieństwo wygranej miały konie, które miały bardziej „suchą” sylwetkę i jednocześnie wykazywały swoim zachowaniem mniej stresu.  Dodatkowo naukowcom udało się wyznaczyć grupę sześciu głównych wskaźników, które w 67 proc. sprawdzały się dla koni przegrywających zmagania.

W przypadku wytypowanych dwóch wskaźników istotnych dla zwycięskich koni dawały one jedynie 28,1 proc. szans na sprawdzenie się w rzeczywistości.

 

Źródło: Pre-race behaviour of horses as a predictor of race finishing order , Applied Animal Behaviour Science  doi:10.1016/S0168-1591(96)01162-8

Share.

Leave A Reply