Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne? Redakcja KZJ zebrała i przygotowała kilka istotnych dla końskiego zdrowia zasad, których przestrzeganie zapewni dobrostan wierzchowcom oraz spokojną głowę ich właścicielom.

 

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

W licznych publikacjach dowiedziono, że czas spędzany przez konia na padoku służy m.in. zdrowiu i jest elementem istotnym w profilaktyce przeciwkolkowej (przeczytajcie koniecznie doniesienia z łam Equine Veterinary Journal Koński padok w służbie profilaktyki). Warto także pamiętać, że niewystarczająca ilość ruchu i brak relacji stadnych to jedne z głównych czynników wpływających na powstawanie problemu behawioralnych manifestujących się poprzez obgryzanie drewnianych elementów stajni i wybiegów, a także łykawości.

Czas spędzany przez konia na padoku służy m.in. zdrowiu i jest elementem istotnym w profilaktyce przeciwkolkowej. Foto: photophilde 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

 

Oczywiście wypuszczając konia na padok musimy mieć na uwadze również podłoże po jakim się porusza- w naszym klimacie największym problemem jest jesienno-zimowe błoto. Warto zatem zastanowić się nad możliwością przygotowania odpowiedniego drenażu, a po sprawdzeniu konia do stajni zadbać o spłukanie nóg. Czytaj również: >>>>> Gruda pod lupą

 

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

Warto pamiętać, że dla wielu młodych koni świetnym kompanem na padoku mogą być konie starsze, które w sposób trudny do zauważenia przez ludzi, wychowują młodsze pokolenie. Istnieje również wiele badań wskazujących, że konie zdecydowanie łatwiej radzą sobie ze stresem w sytuacji, gdy w pobliżu znajduje się ich spokojny towarzysz.

File:Winter play.png
Padokowe zabawy to nie tylko moment kiedy nasz koń odpoczywa psychicznie i ustala hierarchię w stadzie, to również trening szybkości reakcji. Foto: By Thowra_uk (IMG_3476) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie 'pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.

Foto: Copyright Graham Horn and licensed for reuse under this Creative Commons Licence.

 

Rozmawiając o bezpieczeństwie należy również szczególnie dobrze przyjrzeć się padokom na które wypuszczamy nasze konie. Kilka razy w sezonie warto nie tylko przejść się wzdłuż padoków, w celu sprawdzenia stanu ogrodzeń, ale również kontrolować co trafia na końskie pastwiska (niestety nie rzadko zdarza się, na padok trafiają różnorodne śmieci niesione przez wiatr czy zawleczone przez psy).

Znając swojego konia warto dobierać ogrodzenia tak, by nie dopuścić do sytuacji, w której konie mogłyby bez nadzoru opuścić padok. Foto: By Hagerty Ryan, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons
Bardzo dobrą praktyką – szeroko rozpowszechnioną w krajach Europy Zachodniej- jest sprzątanie końskich padoków z końskiego obornika oraz niedojedzonego siana. Jest to ważny element profilaktyki przeciwpasożytniczej. Koniom- rekonwalescentom po np. kontuzjach układu ruchu, warto wydzielić małe kwatery, na których nie będą mogły się nadmiernie rozpędzić. Czytaj również: >>>>>Elektryczne ogrodzenie to nie powód do ciągłego stresu

Sprawdzanie padoków i łąk ma jeszcze jeden istotny cel – dzięki wiosenno-letnim obchodom można sprawdzić, czy wśród roślin stanowiących darń nie znajdują się te, których zdecydowanie nasz koń powinien unikać. Listę niepożądanych lokatorów końskich pastwiska znajdziecie na naszych stronach: Niepożądani kolatorzy końskich padoków: rośliny zielne i byliny część I oraz część II.

4. WYBIERAJ SIANO NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

Pamiętajmy również by podawane koniom siano było czyste, pachnące, a także wolne od pleśni, kurzu i nadmiernej ilości szorstkiej i twardej roślinności. Konie powinny otrzymywać go w ilościach od 1 do 2 proc. swojej masy ciała i ilość ta winna być zbilansowana z zadawaną pasza treściwą. Warto również pamiętać o stałym monitorowaniu masy ciała i rozważyć podawanie innego typu siana, jeśli będzie to niezbędne do utrzymania akceptowalnego poziomu. Jeśli okaże się, że konie spożywając konkretne siano mają tendencję do przybierania na wadze wówczas należy rozważyć stopniowe przechodzenie na siano nieco niższej jakości. Czytaj również: >>>> Siano: istotna nie tylko ilość, ale również jego jakość. W przypadku koni ze skłonnością do otyłości warto rozważyć obniżenie wartości kalorycznej skarmianego siana poprzez  moczenie. Jak zrobić to dobrze przeczytasz w naszym materiale: >>>>>Moczenie siana: korzyści i zagrożenia.

Foto: „RohrspitzBauer” by –Böhringer 20:33, 25 June 2007 (UTC)böhringer friedrich – Own work. Licensed under CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons

5. NIE PRZEKARMIAJ PASZĄ TREŚCIWĄ

Poważnym problemem pojawiającym się wśród koni – szczególnie w krajach Europy Zachodniej – jest otyłość. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest ograniczanie czasu spędzanego w ruchu na padoku oraz podawanie coraz to silniej przetworzonych pasz dostarczających dużej ilości skrobi i innych węglowodanów niestrukturalnych (czytaj również >>>>>Epidemia otyłości wśród koni). Warto pamiętać, że zbyt duża ilość węglowodanów w diecie może prowadzić nie tylko do ochwatu i nadmiernej reaktywności, ale również poważnych problemów z insulinoopornością i wtórnie rozwijającą się cukrzycą typu 2.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply