Kurz, zadrapania, częste tarzanie – niestety dość często zdarza się, że nasi końscy podopieczni gwarantują sobie w ten sposób różne „nienormalne” zmiany skórne, które później spędzają sen powiek właścicielom czworonogów.

Co zatem warto wiedzieć – by z jednej stronie nie przeoczyć ważnych sygnałów wysyłanym przez końską skórę, z drugiej natomiast nie popaść w nieuzasadnioną paranoję?

Zacznijmy od badania skóry. Bardzo ważnym elementem w rozpoznaniu jest wnikliwie przeprowadzone badanie kliniczne skóry. Na co zwraca uwagę lekarz weterynarii? W pierwszej kolejności ocenia okrywę włosową- na barwę, przyleganie włosa, połysk, długość, ewentualne ubytki, przerzedzenia bądź wyłysienia. Następnie oceniany jest naskórek, sposób złuszczania, rogowacenie, barwę elastyczność, natłuszczenie, wilgotność zapach, rozmieszczenie ciepłoty zewnętrznej, a także obecność ( lub nie) wykwitów (zmian) skórnych pierwotnych i/lub wtórnych, a także, zmiany objętości skóry (obecność obrzęków, odmy, krwiaków, ropni i innych im podobnych). Badanie kliniczne powinno zostać przeprowadzone w sposób uporządkowany i systemowy. Szczególną uwagę należy poświęcić także słabiej widocznym objawom, które występują np. w okolicach pach, małżowin usznych, pęcin albo występujących pod grzywą, czy na rzepie ogonowym. W przypadku chorób skóry niektóre zmiany umiejscawiają się w charakterystycznych miejscach, w zależności od jednostki chorobowej, a w szczególności wręcz świadczą o danej specyficznej chorobie – schorzenia ten określamy mianem dermatoz topograficznych.

Badanie rozpoczyna się od oględzin głowy, zwraca uwagę się na okolice oczodołów, małżowin usznych, nozdrzy, warg, śluzówki. Następnie badaniu podlega szyja, łącznie z grzywą, przedpiersie, pachy, klatka piersiowa, grzbiet, zad, nasada ogona, krocze, brzuch, narządy płciowe oraz kończyny. Szczególną uwagę zwraca się na rozmieszenie zmian skórnych, symetrię, identyczność zmian w poszczególnych miejscach na ciele Zmiany jednostronne mogą sugerować badającemu zmiany nowotworowe, zakażenia grzybicze, bakteryjne, otarcia, urazy, etc. Obustronne występowanie zmian może dotyczyć schorzeń o podłożu hormonalnym, immunologicznym lub autoimmunologicznym. W przypadku badania skóry koni wyróżnia się dermatozy:

– związane z zaburzeniami w okrywie włosowej spowodowane najczęściej samouszkodzeniami (świąd i drapanie), pierwotną chorobą skóry (czynniki zakaźne i niezakaźne) lub niewłaściwą pielęgnacją;
– o podłożu żywieniowym (niedobory) lub spowodowane uogólnioną chorobą układową (choroby układu pokarmowego, krążenia) lub narządową (schorzenia tarczycy, nerek)
– zmiany z tworzeniem się łusek lub strupów (zaburzenia rogowacenia i złuszczania)
– zmiany guzkowe
– zmiany wrzodziejące i nadżerkowe
– zmiany sączące;
– zmiany związane ze zmiana pigmentacji skóry.

Bardzo istotnym elementem jest występowanie świądu oraz jego nasilenie- uwarunkowane często od pory roku oraz od miejsc przebywania w danych okresach. Bardzo ważnym elementem jest również bolesność skóry, która obecna w przebiegu wielu chorób i wzbudza u zwierząt niepokój. Dane z wywiadu przeprowadzonego z właścicielem i/lub opiekunem zwierząt (bardzo często więcej widzą opiekunowie i stajenni niż właściciele zwierząt, którzy niejednokrotnie w stajni przebywają dość krótko lub sporadycznie) w połączeniu z dokładnym badaniem fizykalnym może prowadzić do sporządzenia listy najbardziej prawdopodobnych chorób. Dopiero po takim rozpoznaniu możliwe jest przystąpienie do kolejnych dodatkowych badań, które w efekcie doprowadzą do właściwego rozpoznania.

 

Foto: Wikimedia.org Na zdjęciu „10 Veterinary Hospital w Neufchatel, nieopodal Etaples”; zdjęcie wykonano 2 marca 1916

Share.

Leave A Reply