Spowolnione żucie, przechylanie pyska w trakcie posiłku, czy też wypadanie paszy z końskiego pyska – objawy te niekoniecznie wskazują na problemy w jamie ustnej. Międzynarodowy zespół naukowców zwrócił uwagę, że podobne objawy mogą pojawiać się u koni ze zwyrodnieniami stawu żuchwowo-skroniowego.

Wyniki analiz przeprowadzonych na grupie ponad 200 koni w różnym wieku, jakie opublikowano na łamach czasopisma „Equine Veterinary Journal” (Equine Vet J. 2017 Nov;49(6):780-783. doi: 10.1111/evj.12693. Epub 2017 May 25.) wyraźnie wskazały, że problem ten dotyka zdecydowanie częściej konie starsze. Staw skroniowo-żuchwowy oraz jego mobilność w wielowymiarowej płaszczyźnie ma istotny wpływ nie tylko na zdolność do żucia i trawienia pokarmu, ale również na właściwą równowagę oraz biomechanikę ruchu. Niestety liczne czynniki – takie jak stosowanie w pracy zbyt silnie zapiętych nachrapników, brak regularnej kontroli stomatologicznej, pojawianie się nadżerek błony śluzowej w jamie ustnej czy wreszcie łykanie, mogą generować zaburzenia w prawidłowej pracy, co za tym idzie generować stan zapalny a w długofalowej perspektywie zwyrodnienia w obrębie stawu.

„W przypadku koni trenowanych w sposób prawidłowy i znajdujących się pod stałą opieką stomatologiczną, pojawiające się w trakcie pracy problemy z kontaktem mogą wskazywać na problemy ze stawem żuchwowo-skroniowym. Niestety diagnostyka tego typu problemów jest utrudniona, gdyż drobne zwyrodnień w obrębie stawu skroniowo-żuchowowego mogą być niedostrzegalne w obrazie RTG”- podkreśliła mgr Magdalena Saracyn, zoofizjoterapeutka. Kliniczne objawy pojawiające się przy problemach ze stawem skroniowo żuchwowym to pojawiający się lekki obrzęk, bolesność w okolicy stawu oraz brak analogicznej ruchomości po obu stronach żuchwy. „Ten ostatni aspekt możemy to ocenić podając koniowi coś do przeżucia i kładąc ręce na stawach skroniowo-żuchowowych – tuż za oczami po obu stronach czaszki. Jeżeli jedna ze stron będzie nieruchoma lub będzie się ruszać w stopniu zdecydowanie innym niż druga – wówczas możemy wnioskować o istniejącym problemie”- radzi Magdalena Saracyn.

Oczywiście starsze konie z problemami zwyrodnieniowymi można wspomagać doustną suplementacją nutraceutykami ograniczającymi procesy zapalne. Natomiast problemy wynikające z urazów, czy też interwencji stomatologicznych przy których czasami dochodzi do czasowego zblokowania stawu – wówczas można rozważyć odblokowanie stawu za pomocą zabiegów chiropraktycznych.

 

 

 

 

Share.

Leave A Reply