Większość koni szanuje elektrycznego ‘pastucha’- naukowcy zasiali jednak ziarenko wątpliwości i zadali sobie pytanie: może ono powodować u koni permanentny stres?

 

Białe taśmy elektrycznych ogrodzeń to coraz częściej wykorzystywana forma grodzenia końskich padoków. Przeciwnicy tej formy utrzymywania koni na padokach od lat sygnalizowali, że konie wypuszczane na tak ogrodzone kwatery czy pastwiska mogą cierpieć na permanentny stres.

Teorię postanowili sprawdzić i zweryfikować naukowcy z Uniwersytetu w Bern. W swoim badaniu wykorzystali 20 koni w różnym wieku (od 6 do 18 roku życia), które korzystały z padoków w dwóch rozmiarach (małych kwater o powierzchni 12,25 mkw. oraz większych pastwisk) ogrodzonych pastuchem oraz drewnianymi żerdziami.
Każdy z koni trafił na jeden z czterech padoków na minimum 90 minut. W tym czasie monitorowano u niego takie parametry na – tętno, rytm serca, a także pobierano od nich ślinę w celu określenia ewentualnych zmian w poziomie kortyzolu. Naukowcy rejestrowali również kamerą zachowanie koni w trakcie całego czasu padokowania.

Co stwierdzono w analizach?

Okazało się, że poziom kortyzolu w ślinie oraz zmienność akcji serca koni praktycznie nie różniły się pomiędzy dwoma typami ogrodzeń. Jedyną zaobserwowaną różnicą był obszar wykorzystywanego padoku- konie znajdujące się na wybiegach ogrodzonych taśmą elektryczną wyraźnie zmniejszały obszar przemieszczani się i utrzymywały wyraźny dystans (określony na około 50 cm) do ogrodzenia.

Warto zatem rozważyć ogrodzenie elektryczne, jako alternatywę dla klasycznych, drewnianych żerdzi. Daje bowiem nie tylko możliwość łatwego przenoszenia, ale również ułatwia właściwe zarządzaniem pastwiskiem.

 

Źródło: No increased stress response in horses on small and electrically fenced paddocks
Received: September 9, 2014; Received in revised form: March 4, 2015; Accepted: March 22, 2015; Published Online: March 31, 2015 DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.applanim.2015.03.008

Share.

Leave A Reply