Anonimowy hodowca koni wyścigowych przeznaczył 20 mln dolarów darowizny na rzecz budowy nowoczesnego Centrum Rozwoju Medycyny Regeneracyjnej przy Uniwersytecie Stanowym w Kolorado ( CSU Institute for Biologic Translational Therapies). Nowa placówka ma się zająć rozwojem m.in. terapii weterynaryjnych wykorzystujących komórki macierzyste.

Jako pierwsi wsparcie dla inicjatywy przekazali John i Leslie Malone, którzy w grudniu 2014 roku ofiarowali uczelni kwotę 42,5 mln dolarów- po tym jak ich koń poddany został terapii komórkowej. Od tego momentu placówka naukowa starała się zebrać pozostałe 32,5 mln dolarów konieczne do finalizacji projektu oraz finansowania pierwszych pięciu lat działania obiektu.

Equine_Malones
John i Leslie Malone w grudniu 2014 roku ofiarowali uczelni kwotę 42,5 mln dolarów. Foto: CSU.

 

W środę – 2 marca – uczelnia poinformowała o otrzymaniu 20 mln $ dotacji, która pozwala na rozpoczęcie jeszcze w tym roku prac nad budową nowego budynku placówki. Dr Wayne McIlwraith, który ma kierować Centrum Rozwoju Medycyny Regeneracyjnej, nie kryje zadowolenia ze wsparcia, jakie uczelnia otrzymała od darczyńców.

„Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom, które wspierają nas i widzą potencjał w medycynie regeneracyjnej oraz terapiach komórkowych wykorzystywanych w medycynie weterynaryjnej koni”- podkreślił naukowiec. Jednocześnie zapowiedział, że placówka nie skupi się wyłącznie na wierzchowcach i ich problemach ortopedycznych. Z zapowiedzi lekarza wynika, że w Centrum prowadzone będą badania zmierzające do wykorzystywania komórek macierzystych również w innych schorzeniach, a także sprawdzane będą możliwości zastosowania terapii komórkowych innych gatunków.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply