Właściwa suplementacja koni zmagających się z chorobą wrzodową może przynieść ukojenie – wskazują nowozelandzcy naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma „Journal od Applied Animal Nutrition„. W swoich badaniach dowiedli słuszności zastosowania w diecie koni z EGUS specjalnie przygotowanych szczepów alg zawierających dużą zawartość organicznych form wapnia.

Dotychczasowe badania naukowe oraz wytyczne naukowych towarzystw weterynaryjnych wskazują na kilka strategii prewencji i walki z chorobą wrzodową koni. Do grona leków i suplementów zarejestrowanych przez odpowiednie rządowe agendy dołączyć będzie mógł – po wnikliwym przebadaniu – nowy preparat stworzony w oparciu o algi zawierające 32 proc. organicznych form wapnia oraz 2,2 proc. organicznych form magnezu. Pierwsze analizy grupy nowozelandzkich naukowców wypadły niezwykle pomyślnie.

W próbie klinicznej wykorzystano dziesięć koni ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową – zgodnie z tzw. punktacją EGUS choroba oceniona na podstawie gastroskopii znajdowała się na poziomie 2,2 pkt. (+/- 0,75). Zakwalifikowane do badania konie do standardowo stosowanej diety (zwrócono uwagę by w trakcie badania nie zmieniać czynnika związanego z utrzymaniem konia) otrzymywały dziennie 40g preparatu z alg. Cała terapia prowadzona była przez 30 kolejnych dni, po których konie zostały poddane kolejnej gastroskopii. Wyniki badania wskazały, że owrzodzenie stwierdzone po przyjęciu preparatu było zdecydowanie mniejsze i wynosiło średnio wg. punktacji EGUS 0,3 pkt. (+/- 0,48). Autorzy analizy podkreślają, że u wszystkich koni wykazano istotną poprawę. Co więcej w siedmiu przypadkach stwierdzono całkowite wygojenie owrzodzeń, a w przypadku pozostałych obserwowano pozostałości zapalenia śluzówki żołądka oraz zabliźnione owrzodzenia.

Zdaniem lekarzy weterynarii wzbogacone w wapń algi mogą być skuteczną alternatywną pozwalającą na neutralizowanie soków żołądkowych i wspierającą profilaktykę choroby wrzodowej. Naukowcy pokładają duże nadzieję w nowym preparacie – niestety ten, który był przedmiotem badania jest obecnie dostępny na rynku nowozelandzkim.

 

Źródło: Journal of Applied Animal Nutrition, doi.org/10.1017/jan.2016.7

Encyklopedia zdrowia koni: kolka i morzyska u koni

 

Siano z siatki bezpieczne dla koni z wrzodami

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply